Česká avantgarda v Berlíně

V galerii Bröhan Museum v Berlíně se koná od 12. října výstava věnována české avantgardě.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Tschechische Avantgarde in Berlin

Po vzniku Československa v roce 1918 se rychle rozšířil všeobecný duch optimismu: umělci téměř ze všech oborů rozvíjeli vizionářské myšlenky, které mohli realizovat i díky rychlému hospodářskému vzestupu.

Výstava v Bröhan Museum je věnována rozmanitým hlasům českého avantgardního hnutí, které v letech 1918-1938 proměnilo republiku v tavicí kotel evropských myšlenek. Volání “Hej rup!” (německy “Auf geht’s!”) byl program, který v tomto období charakterizoval nový stát a sliboval mnoha lidem smysl pro inovaci. Četné skupiny utvářely mnohovrstevnatou a nikterak přísnou kulturní scénu a rozvíjely vizionářské myšlenky v architektuře, výtvarném umění, designu, fotografii, literatuře, divadle a filmu.

Karel Teige, Koláž číslo 142, 1940, Památník národního písemnictví

Česká avantgarda se vyvíjela ve směsici hledání vlastní identity nové republiky a dialogu s uměleckými a designérskými proudy zejména ve Francii a Německu. V centrech Prahy a Brna, ale také ve Zlíně na východní Moravě přicházeli umělci a designéři s vlastními vrcholnými avantgardními počiny. Výtvarné umění bylo ovlivněno především kubismem a surrealismem, zatímco v architektuře a designu byl v popředí německý modernismus. Ojedinělá je zvláště úzká spolupráce literatury, designu, architektury, divadla, fotografie, filmu a hudby. Zvláštní roli prostředníka měl spisovatel, grafik, výtvarník a teoretik Karel Teige, který pro českou avantgardu vymyslel i termín poetismus. Mnichovská dohoda z roku 1938 a následný rozpad Československa tento rozkvět náhle ukončily.

Výstava v Bröhanově muzeu přináší přehled nejdůležitějších proudů české avantgardy. Počínaje kubismem a surrealismem a pokračujíc architekturou, nábytkovým designem a fotografií zprostředkovává živou historii českého umění a designu. Pomocí více než 300 obrazů, grafik, koláží, soch a fotografií, včetně četných zápůjček, výstava ukazuje český přínos evropskému modernismu.

Výstava, která vzniká ve spolupráci s Českým centrem Berlín, bude k vidění do 3. března 2024.

Více info a doprovodný program

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,