🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Tschechische Avantgarde in Berlin
Po vzniku Československa v roce 1918 se rychle rozšířil všeobecný duch optimismu: umělci téměř ze všech oborů rozvíjeli vizionářské myšlenky, které mohli realizovat i díky rychlému hospodářskému vzestupu.
Výstava v Bröhan Museum je věnována rozmanitým hlasům českého avantgardního hnutí, které v letech 1918-1938 proměnilo republiku v tavicí kotel evropských myšlenek. Volání “Hej rup!” (německy “Auf geht’s!”) byl program, který v tomto období charakterizoval nový stát a sliboval mnoha lidem smysl pro inovaci. Četné skupiny utvářely mnohovrstevnatou a nikterak přísnou kulturní scénu a rozvíjely vizionářské myšlenky v architektuře, výtvarném umění, designu, fotografii, literatuře, divadle a filmu.

Česká avantgarda se vyvíjela ve směsici hledání vlastní identity nové republiky a dialogu s uměleckými a designérskými proudy zejména ve Francii a Německu. V centrech Prahy a Brna, ale také ve Zlíně na východní Moravě přicházeli umělci a designéři s vlastními vrcholnými avantgardními počiny. Výtvarné umění bylo ovlivněno především kubismem a surrealismem, zatímco v architektuře a designu byl v popředí německý modernismus. Ojedinělá je zvláště úzká spolupráce literatury, designu, architektury, divadla, fotografie, filmu a hudby. Zvláštní roli prostředníka měl spisovatel, grafik, výtvarník a teoretik Karel Teige, který pro českou avantgardu vymyslel i termín poetismus. Mnichovská dohoda z roku 1938 a následný rozpad Československa tento rozkvět náhle ukončily.
Výstava v Bröhanově muzeu přináší přehled nejdůležitějších proudů české avantgardy. Počínaje kubismem a surrealismem a pokračujíc architekturou, nábytkovým designem a fotografií zprostředkovává živou historii českého umění a designu. Pomocí více než 300 obrazů, grafik, koláží, soch a fotografií, včetně četných zápůjček, výstava ukazuje český přínos evropskému modernismu.
Výstava, která vzniká ve spolupráci s Českým centrem Berlín, bude k vidění do 3. března 2024.