Česká avantgarda v Berlíně

V galerii Bröhan Museum v Berlíně se koná od 12. října výstava věnována české avantgardě.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Tschechische Avantgarde in Berlin

Po vzniku Československa v roce 1918 se rychle rozšířil všeobecný duch optimismu: umělci téměř ze všech oborů rozvíjeli vizionářské myšlenky, které mohli realizovat i díky rychlému hospodářskému vzestupu.

Výstava v Bröhan Museum je věnována rozmanitým hlasům českého avantgardního hnutí, které v letech 1918-1938 proměnilo republiku v tavicí kotel evropských myšlenek. Volání “Hej rup!” (německy “Auf geht’s!”) byl program, který v tomto období charakterizoval nový stát a sliboval mnoha lidem smysl pro inovaci. Četné skupiny utvářely mnohovrstevnatou a nikterak přísnou kulturní scénu a rozvíjely vizionářské myšlenky v architektuře, výtvarném umění, designu, fotografii, literatuře, divadle a filmu.

Karel Teige, Koláž číslo 142, 1940, Památník národního písemnictví

Česká avantgarda se vyvíjela ve směsici hledání vlastní identity nové republiky a dialogu s uměleckými a designérskými proudy zejména ve Francii a Německu. V centrech Prahy a Brna, ale také ve Zlíně na východní Moravě přicházeli umělci a designéři s vlastními vrcholnými avantgardními počiny. Výtvarné umění bylo ovlivněno především kubismem a surrealismem, zatímco v architektuře a designu byl v popředí německý modernismus. Ojedinělá je zvláště úzká spolupráce literatury, designu, architektury, divadla, fotografie, filmu a hudby. Zvláštní roli prostředníka měl spisovatel, grafik, výtvarník a teoretik Karel Teige, který pro českou avantgardu vymyslel i termín poetismus. Mnichovská dohoda z roku 1938 a následný rozpad Československa tento rozkvět náhle ukončily.

Výstava v Bröhanově muzeu přináší přehled nejdůležitějších proudů české avantgardy. Počínaje kubismem a surrealismem a pokračujíc architekturou, nábytkovým designem a fotografií zprostředkovává živou historii českého umění a designu. Pomocí více než 300 obrazů, grafik, koláží, soch a fotografií, včetně četných zápůjček, výstava ukazuje český přínos evropskému modernismu.

Výstava, která vzniká ve spolupráci s Českým centrem Berlín, bude k vidění do 3. března 2024.

Více info a doprovodný program

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Se Zdeňkem Pohlreichem o lahůdkách německé kuchyně

       ·   27.11.2023
Jeho jméno je synonymem pro kvalitní gastronomii. Zdeněk Pohlreich svými televizními pořady změnil český pohled na pohostinství. Umí být nekompromisní, mnoho lidí s ním nemusí souhlasit, ale zůstává svůj. S N&N mluvil o české a německé

Box ve fotografiích

       ·   13.11.2023
Galerie Bene Taschen představuje výstavu Boxing renomovaného amerického fotografa Larryho Finka. Fotografie upoutají pozornost na transatlantický box na přelomu 80. a 90. let a oslavují ikonické momenty boxerských legend, jako jsou Mike Tyson a Jimmy Jacobs.

Aktuálně na německém webu