Markéta Kratochvílová & Bold

8. 4. 2019 | Danuše Siering

marketa-kratochvilova-design-sperky-bold

Chtěla vytvořit silný brand, pod kterým by vznikaly originální kolekce, jenž budou mít co říct i v globálním kontextu. Dnes je její inovativní design a koncept základem jejího úspěchu, sází vše na originalitu a autenticitu. Mezi nositelky jejích šperků se řadí známé osobnosti, jako například Sevdaliza, Katarzia, Yana Chervinska.

Její fundamentální inspirace se nachází někde hluboko v pravěku v objektech a fenoménech provázejících lidskou civilizaci a lidství jako takové od samého počátku. V těchto tajemných podnětech nachází univerzální pravdu o člověku, která nás provázela a vždy provázet bude. Pojítko s minulostí i budoucností, nikdy nemizící hodnoty a vzorce chování. Střet přírody a kultury. Svůj velký zájem potom kombinuje s jednotlivými aktuálními tématy, která rezonují v současné společnosti. Při výběru témat si klade otázky a vyjadřuje se k nim svojí tvorbou jako formou odpovědi.

marketa-kratochvilova-sperky-bold-designer

Šperk je pro ni významnou neoddiskutovatelnou součástí kultivovanosti odívání a společenského chování, definující naše specifické já. Jak sama říká: „Potřebujeme se jím vyjádřit, dát ho jako dar, uzavřít jím slib, přihlásit se ke stylu, který nás vystihuje, nebo se prostě jen ozdobit. Ať mu dáme jakýkoli účel, vždy na sebe naváže náš jedinečný příběh. Je to předmět, skrz který vzpomínáte, sníte, dodáváte si sílu, milujete.“

Odmítá extrémní polohy, jako jsou korporátní vyprázdněné značky, uměle vytvořené za účelem generovat zisk, poháněné agresivní reklamou. Její šperk je hodnotově zakořeněn, zároveň je ale i odrazem doby, nositelem stylu a názoru.

Text a Foto Karin Zadrick