Berlin – Charlottenburg
Charlottenburg je relativně klidná luxusní čtvrť v západní části Berlína. Dobrá volba pro lidi, kteří chtějí bydlet v centru, aniž by museli žít v hipsterské čtvrti. Fotografka Anne Schönharting vytvořila projekt, který je v Berlíně, obzvlášťe pak v tradičním Charlottenburgu, jedinečný. Po dobu desti let portrétovala a inscenovala lidi v jejich přirozeném prostředí – u nich doma.
Na jejích pečlivě komponovaných obrazech, inspirovaných uměním starých mistrů, vidíme lidi a jejich domovy v podivuhodných situacích. Ženy, muži, páry, rodiny, studenti, děti – všichni ve svém vlastním stylu. Někdy jen pohled na prázdnou místnost, okno či dveře, vypovídá o lidech, kteří zde žijí, ale momentálně nejsou přítomni.
Anne Schönharting ukazuje svá témata bez předsudků, s přirozeným odstupem. Lidem, které portrétovala, se její přístup líbil natolik, že ji doporučovali i svým známým. A tak vzniknul ojedinělý a bohatý podklad pro knihu, která svým náhledem do „lepších“ domácností představuje Berlíňany a jejich záhadné emocionální prostory, jak je možné vidět je jen zřídka.
Grafická úprava velkoformátové knihy je záměrnou reminiscencí na knižní design 20. let 20. století.
Praha – Bubeneč
Podél Vltavy a v elegantních čtvrtích, jako je Bubeneč, začíná vládnout nový věk. Trendem jsou byty s pronajatými interiéry, které se mohou čas od času měnit; důležitý je zážitek z bydlení, nikoli vlastnictví drahého nábytku. Tyto nové kompozice pokojů navrhla značka Kurvenstar Interior Berlin. Rozsáhlá sbírka designového nábytku, starožitností, uměleckých předmětů a rarit nabízí potřebnou rozmanitost; experimentování se meze nekladou.
Poddajný přístup Západu k pravidlům designu, podřízený spektru bílá-šedá-černá a nekonečnému humbuku kolem redukce, může být chápán i jako nedostatek individuality. Na Východ od pomyslné hranice se rozvíjí zajímavý protikoncept rozmanitosti. Praha ukazuje, jak lze utvářet bezideologický a mezinárodní design interiérů v rovnováze a harmonii na té nejvyšší úrovni.
Série fotografií představuje tuto hru s nábytkem a nástěnnými dekoracemi, kde žádná obytná kompozice neobstojí sama o sobě jako ideální obraz, i když to tradiční diktát interiérového designu stále vyžaduje.
„Posaď se a rozhlédni. Nebo si dejme skleničku a bavme se. Vždycky je o čem si povídat, zvlášť když k tomu prostředí vybízí. Co se týče interiérového designu, existuje mnoho záludných způsobů, jak dosáhnout individuálního štěstí“, říká designer interiéru Stephan Schilgen, majitel společnosti Kurvenstar.