Inspirace luxusními byty v Praze a Berlíně: od klasiky po maximalismus

Tyto interiéry mohou být tou nejlepší inspirací pro vytvoření domova snů. Nahlédněme do soukromých bytů v Berlíně-Charlottenburgu a v Praze-Bubenči, do míst, kam se normální smrtelník jen tak nedostane. Najdete zde nápady na luxusní designový styl, který vytváří věčné hodnoty, jež potěší více než jednu generaci. Prostor, ve kterém bydlíme, může být nevyčerpatelným zdrojem šťastných emocí.

Berlin – Charlottenburg

Charlottenburg je relativně klidná luxusní čtvrť v západní části Berlína. Dobrá volba pro lidi, kteří chtějí bydlet v centru, aniž by museli žít v hipsterské čtvrti. Fotografka Anne Schönharting vytvořila projekt, který je v Berlíně, obzvlášťe pak v tradičním Charlottenburgu, jedinečný. Po dobu desti let portrétovala a inscenovala lidi v jejich přirozeném prostředí – u nich doma. 

Frank Dingel a Karsten von Kuczkowskie, Berlin 2012. Foto: Anne Schönharting

Na jejích pečlivě komponovaných obrazech, inspirovaných uměním starých mistrů, vidíme lidi a jejich domovy v podivuhodných situacích. Ženy, muži, páry, rodiny, studenti, děti – všichni ve svém vlastním stylu. Někdy jen pohled na prázdnou místnost, okno či dveře, vypovídá o lidech, kteří zde žijí, ale momentálně nejsou přítomni.

Anne Schönharting ukazuje svá témata bez předsudků, s přirozeným odstupem. Lidem, které portrétovala, se její přístup líbil natolik, že ji doporučovali i svým známým. A tak vzniknul ojedinělý a bohatý podklad pro knihu, která svým náhledem do “lepších” domácností představuje Berlíňany a jejich záhadné emocionální prostory, jak je možné vidět je jen zřídka.

Grafická úprava velkoformátové knihy je záměrnou reminiscencí na knižní design 20. let 20. století. 

Loretta Würtenberger a Daniel Tümpel mit Tochter, Berlin 2014 Foto: Anne Schönharting

Praha – Bubeneč

Podél Vltavy a v elegantních čtvrtích, jako je Bubeneč, začíná vládnout nový věk. Trendem jsou byty s pronajatými interiéry, které se mohou čas od času měnit; důležitý je zážitek z bydlení, nikoli vlastnictví drahého nábytku. Tyto nové kompozice pokojů navrhla značka Kurvenstar Interior Berlin. Rozsáhlá sbírka designového nábytku, starožitností, uměleckých předmětů a rarit nabízí potřebnou rozmanitost; experimentování se meze nekladou.

Poddajný přístup Západu k pravidlům designu, podřízený spektru bílá-šedá-černá a nekonečnému humbuku kolem redukce, může být chápán i jako nedostatek individuality. Na Východ od pomyslné hranice se rozvíjí zajímavý protikoncept rozmanitosti. Praha ukazuje, jak lze utvářet bezideologický a mezinárodní design interiérů v rovnováze a harmonii na té nejvyšší úrovni.

Série fotografií představuje tuto hru s nábytkem a nástěnnými dekoracemi, kde žádná obytná kompozice neobstojí sama o sobě jako ideální obraz, i když to tradiční diktát interiérového designu stále vyžaduje.

“Posaď se a rozhlédni. Nebo si dejme skleničku a bavme se. Vždycky je o čem si povídat, zvlášť když k tomu prostředí vybízí. Co se týče interiérového designu, existuje mnoho záludných způsobů, jak dosáhnout individuálního štěstí”, říká designer interiéru Stephan Schilgen, majitel společnosti Kurvenstar.

Foto: Gregor Hohenberg

Rozhovor se Stephanem Schilgenem

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Plánujte a sklízejte na Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Výstavy, komentované prohlídky napříč čtyřmi desítkami galerií, muzeí, aukčních síní i v nové galerii pod širým nebem. To je Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week 23, který bude v Praze probíhat od 21. do 24.

Aktuálně na německém webu

Planen und ernten Sie auf der Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Ausstellungen, Führungen durch vierzig Galerien, Museen, Auktionshäuser und eine neue Open-Air-Galerie. Das ist das internationale Festival der bildenden Kunst „Prague Art Week 23“, das vom 21. bis 24. September in Prag stattfinden wird. Die Besucher