Příběh Adidas: tehdy a teď

S tímto příběhem musíme začít před sto lety, kdy bratři Adolf a Rudolf Dassler začali ve staré matčině prádelně v Herzogenaurach vyrábět sportovní obuv. Aktuálnost situace mne ale nutí již připravený úvod pozměnit. Světové koncerny jako Zara, H&M, Adidas ad. jako první v Německu oznámili, že kvůli koroně přestanou platit nájem v obchodech, protože jsou zavřené.

Od těchto firem očekávám, že jdou příkladem, a ne jako první začnou využívat vzniklou situaci po svém.  Vždyť oni nejsou jako kadeřník na rohu, kterému kvůli i krátkodobému zavření už hrozí insolvence. Adidas dosáhl v minulém roce obrat 23, 6 miliard euro a zisk téměř 2 miliardy euro. 1. dubna však přišla zpráva, která naštěstí není aprílový žertík. Adidas se za vzniklou situaci svým zákazníkům omluvil a v otevřeném dopise napsal: “Váš názor je pro nás důležitý a váš názor je jasný: Adidas vás zklamal.” A dodali, že všechny nájmy za duben dnes zaplatili.

Nyní se teda skutečně přenesme sto let zpátky, k bratrům Dasslerovým. Adolf a Rudolf měli velký úspěch a za krátkou dobu se bez nich neobešli sportovci na tenisových turnajích ani na Olympiádě. Po válce se však bratři rozkmotřili a každý šel svojí cestou. Rudolf založil firmu Puma a Adolf 18. srpna 1949 firmu Adidas. Název vzniknul jako akronym, obsahuje tři první písmena z jeho jména – Adi Dassler. 

Knižní vydavatelství TASCHEN vydává nyní knihu, která je příběhem tří pruhů. Mapuje cestu průkopnických návrhů, epických okamžiků a koncepce všestranné sportovní obuvi, kterou dnes nosí lidé jako Lionel Messi, Run DMC a Madonna. Nejen pro sneaker fanoušky kniha představuje více než 350 párů bot z „archivu Adidas“, včetně jedinečných originálů, historických modelů, dosud neviděných prototypů a koláží s významnými designéry jako Stella McCartney nebo Yohji Yamamoto.

Autoři: Christian Habermeier, Sebastian Jäger.

Kniha váží 5,63 kg, má 644 stran a stojí 100 euro. 

Více informací najdete zde.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,