Příběh Adidas: tehdy a teď

S tímto příběhem musíme začít před sto lety, kdy bratři Adolf a Rudolf Dassler začali ve staré matčině prádelně v Herzogenaurach vyrábět sportovní obuv. Aktuálnost situace mne ale nutí již připravený úvod pozměnit. Světové koncerny jako Zara, H&M, Adidas ad. jako první v Německu oznámili, že kvůli koroně přestanou platit nájem v obchodech, protože jsou zavřené.

Od těchto firem očekávám, že jdou příkladem, a ne jako první začnou využívat vzniklou situaci po svém.  Vždyť oni nejsou jako kadeřník na rohu, kterému kvůli i krátkodobému zavření už hrozí insolvence. Adidas dosáhl v minulém roce obrat 23, 6 miliard euro a zisk téměř 2 miliardy euro. 1. dubna však přišla zpráva, která naštěstí není aprílový žertík. Adidas se za vzniklou situaci svým zákazníkům omluvil a v otevřeném dopise napsal: “Váš názor je pro nás důležitý a váš názor je jasný: Adidas vás zklamal.” A dodali, že všechny nájmy za duben dnes zaplatili.

Nyní se teda skutečně přenesme sto let zpátky, k bratrům Dasslerovým. Adolf a Rudolf měli velký úspěch a za krátkou dobu se bez nich neobešli sportovci na tenisových turnajích ani na Olympiádě. Po válce se však bratři rozkmotřili a každý šel svojí cestou. Rudolf založil firmu Puma a Adolf 18. srpna 1949 firmu Adidas. Název vzniknul jako akronym, obsahuje tři první písmena z jeho jména – Adi Dassler. 

Knižní vydavatelství TASCHEN vydává nyní knihu, která je příběhem tří pruhů. Mapuje cestu průkopnických návrhů, epických okamžiků a koncepce všestranné sportovní obuvi, kterou dnes nosí lidé jako Lionel Messi, Run DMC a Madonna. Nejen pro sneaker fanoušky kniha představuje více než 350 párů bot z „archivu Adidas“, včetně jedinečných originálů, historických modelů, dosud neviděných prototypů a koláží s významnými designéry jako Stella McCartney nebo Yohji Yamamoto.

Autoři: Christian Habermeier, Sebastian Jäger.

Kniha váží 5,63 kg, má 644 stran a stojí 100 euro. 

Více informací najdete zde.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Festival Jihlava zahájil dokumentem o Zuzaně Čaputové 

       ·   28.10.2024
Desetidenní Festival dokumentárních filmů Jihlava zahájil premiérou filmu o bývalé slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové, který opakovaně plní sály. Nemenší zájem vzbuzuje i snímek Filipa Remundy studující ruskou společnost či dokument o válečném zpravodaji na Ukrajině

Designér Miro Pištěk: Přítomnost je inspirací

       ·   24.10.2024
Celá desetiletí navrhuje Miro Pištěk designový nábytek pro golfové kluby a hotely. Není proto divu, že se jeho útulný ateliér nachází mezi loretánskými domky golfového klubu Pyšely. Tam se s ním setkala jeho dcera Kiki.

Vandals Marka Schovánka v Praze

       ·   22.09.2024
Pochází z Prahy. Dětství strávil v kanadském exilu, což zásadně formovalo jeho citlivost vzhledem k identitě a kulturnímu rozhraní. Dnes Mark Schovánek žije a tvoří střídavě v Berlíně a v Praze. 

Aktuálně na německém webu

Designer Miro Pistek: Gegenwart als Inspirationsquelle

       ·   24.10.2024
Seit Jahrzehnten entwirft und gestaltet Miro Pištěk Ideen für Unternehmen, Institutionen und Golfclubs. Es ist kein Zufall, dass sich sein gemütliches Atelier inmitten der Loreta-Häuser des Golfclubs Pyšely befindet. Dort hat ihn auch

Vandals von Marek Schovánek in Prag

       ·   22.09.2024
Marek Schovánek wurde in Prag geboren und verbrachte seine Kindheit mit seinen Eltern im kanadischen Exil, was seine Sensibilität für Fragen der Identität, des Exils und der kulturellen Schnittstellen grundlegend prägte. Heute lebt und arbeitet

Unerahnte Erlebnisse auf dem Fall-Festival in DOX

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, Gebrüder Quay, Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst oder Josef Bolf sind nur einige von vielen Persönlichkeiten, denen man in der kommenden Tagen im Zentrum für die Gegenwartskunst DOX in Prag