Příběh Adidas: tehdy a teď

S tímto příběhem musíme začít před sto lety, kdy bratři Adolf a Rudolf Dassler začali ve staré matčině prádelně v Herzogenaurach vyrábět sportovní obuv. Aktuálnost situace mne ale nutí již připravený úvod pozměnit. Světové koncerny jako Zara, H&M, Adidas ad. jako první v Německu oznámili, že kvůli koroně přestanou platit nájem v obchodech, protože jsou zavřené.

Od těchto firem očekávám, že jdou příkladem, a ne jako první začnou využívat vzniklou situaci po svém.  Vždyť oni nejsou jako kadeřník na rohu, kterému kvůli i krátkodobému zavření už hrozí insolvence. Adidas dosáhl v minulém roce obrat 23, 6 miliard euro a zisk téměř 2 miliardy euro. 1. dubna však přišla zpráva, která naštěstí není aprílový žertík. Adidas se za vzniklou situaci svým zákazníkům omluvil a v otevřeném dopise napsal: “Váš názor je pro nás důležitý a váš názor je jasný: Adidas vás zklamal.” A dodali, že všechny nájmy za duben dnes zaplatili.

Nyní se teda skutečně přenesme sto let zpátky, k bratrům Dasslerovým. Adolf a Rudolf měli velký úspěch a za krátkou dobu se bez nich neobešli sportovci na tenisových turnajích ani na Olympiádě. Po válce se však bratři rozkmotřili a každý šel svojí cestou. Rudolf založil firmu Puma a Adolf 18. srpna 1949 firmu Adidas. Název vzniknul jako akronym, obsahuje tři první písmena z jeho jména – Adi Dassler. 

Knižní vydavatelství TASCHEN vydává nyní knihu, která je příběhem tří pruhů. Mapuje cestu průkopnických návrhů, epických okamžiků a koncepce všestranné sportovní obuvi, kterou dnes nosí lidé jako Lionel Messi, Run DMC a Madonna. Nejen pro sneaker fanoušky kniha představuje více než 350 párů bot z „archivu Adidas“, včetně jedinečných originálů, historických modelů, dosud neviděných prototypů a koláží s významnými designéry jako Stella McCartney nebo Yohji Yamamoto.

Autoři: Christian Habermeier, Sebastian Jäger.

Kniha váží 5,63 kg, má 644 stran a stojí 100 euro. 

Více informací najdete zde.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Plánujte a sklízejte na Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Výstavy, komentované prohlídky napříč čtyřmi desítkami galerií, muzeí, aukčních síní i v nové galerii pod širým nebem. To je Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week 23, který bude v Praze probíhat od 21. do 24.

Aktuálně na německém webu

Planen und ernten Sie auf der Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Ausstellungen, Führungen durch vierzig Galerien, Museen, Auktionshäuser und eine neue Open-Air-Galerie. Das ist das internationale Festival der bildenden Kunst „Prague Art Week 23“, das vom 21. bis 24. September in Prag stattfinden wird. Die Besucher