Projekt Musica non grata vrátil Prahu na operní mapu Evropy

V dubnu tohoto roku se uzavřel čtyřletý projekt Národního divadla Musica non grata, jenž byl realizován s finanční podporou Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Das Projekt Musica non grata brachte Prag zurück auf die Opernlandkarte Europas

Od roku 2020 projekt Musica non grata vrátil Prahu na operní mapu Evropynabídl 46 operních a operetních produkcí, koncertů, festivalů a edukačních programů v celkem 153 realizacích. Oslovil přes 50 tisíc diváků a s více než pěti sty příspěvky si vydobyl prostor ve 126 médiích v 11 zemích světa. Splnil tento projekt původní očekávání? Co po něm zůstane? Zeptali jsme se uměleckého ředitele Opery Národního divadla a Státní opery a iniciátora Musica non grata Pera Boye Hansena.

Jaká myšlenka stála za vznikem projektu?

Cílem bylo oživit velmi důležitou součást české operní historie – období první Československé republiky, kulturně a hudebně nesmírně vitální a plodné, které bylo bohužel brutálně přerváno nástupem nacismu. Uvedli jsme díla klíčových skladatelů tzv. entartete Musik (tímto termínem označil nacistický režim tvorbu především židovských skladatelů – pozn. red.), jejichž díla se ve 20. a 30. letech minulého století hrála v Novém německém divadle, dnešní Státní opeře, a v Národním divadle. Vedle toho jsme prezentovali tvorbu několika do značné míry i dnes nedoceněných ženských skladatelek tohoto období, například Julie Reisserové nebo Slávy Vorlové.

Per Boye Hansen

Které z produkcí Musica non grata byste označil za výjimečné? 

Myslím, že opravdu zásadní byly Schönbergovy Písně z Gurre – velká mezinárodní koprodukce se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a Norským rozhlasovým orchestrem. Dále titul Šaty dělají člověka Alexandra Zemlinského a Plameny Erwina Schulhoffa, a to jak z hlediska reakcí diváků, tak pozitivních recenzí v důležitých zahraničních médiích. Plameny jsme mimo jiné uvedli na mezinárodním hudebním festivalu Janáček Brno a v rámci konference Opera Europe, kde je mělo možnost vidět mnoho důležitých lidí ze světa opery. A samozřejmě nesmím zapomenout zmínit jejich nominaci na International Opera Award 2022.

Co zde po projektu Musica non grata zůstane?

Nesporně se nám podařilo aktivovat, a věřím, že i inspirovat, velké množství lidí. Toho si velmi cením. Také je zřejmé, že inscenace v rámci Musica non grata přidaly Národní divadlo na evropskou kulturní mapu. Vidím to na kolezích z ostatních evropských operních domů, kteří začali pravidelně přijíždět do Národního divadla, což se předtím nedělo. Debutovalo u nás mnoho vynikajících pěvců a troufám si říct, že výkony v našich produkcích je výrazně posunuly v jejich mezinárodní kariéře. Prestiž Opery Národního divadla a Státní opery v celkovém kontextu vzrostla. To všechno po nás zůstane, včetně mnoha cenných studií, článků, rozhlasových či televizních pořadů a dokumentů, online koncertů a doufám, že i online přístupných operních produkcí. Nicméně konec tohoto projektu neznamená, že stáhneme jen tak oponu se slovy: „Nadobro končíme s touto hudební etapou!“ Chceme rozhodně pokračovat, byť ne tak intenzivně a nekompromisně jako doposud.

Tento článek vyšel v šestém čísle tištěného magazínu N&N Czech-German Bookmag

Aktuálně na českém webu

Vandals Marka Schovánka v Praze

       ·   22.09.2024
Pochází z Prahy. Dětství strávil v kanadském exilu, což zásadně formovalo jeho citlivost vzhledem k identitě a kulturnímu rozhraní. Dnes Mark Schovánek žije a tvoří střídavě v Berlíně a v Praze. 

Netušené zážitky na festivalu FALL v DOXu

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, bratři Quayové Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst či Josef Bolf jsou jen některé z osobností, které budou v příštích dnech moci potkat návštěvníci pražského Centra pro současné umění DOX.

České tóny Dvořákovy Prahy 

       ·   10.09.2024
„To byl nářez!“, prohlásil na konci koncertu pán sedící vedle mě. Stejné nadšení sdílel zaplněný sál pražského Rudolfina, ve kterém bouřlivý standing ovation nebral konce. Letošní Dvořákova Praha nemohla začít lépe.

Aktuálně na německém webu

Vandals von Marek Schovánek in Prag

       ·   22.09.2024
Marek Schovánek wurde in Prag geboren und verbrachte seine Kindheit mit seinen Eltern im kanadischen Exil, was seine Sensibilität für Fragen der Identität, des Exils und der kulturellen Schnittstellen grundlegend prägte. Heute lebt und arbeitet

Unerahnte Erlebnisse auf dem Fall-Festival in DOX

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, Gebrüder Quay, Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst oder Josef Bolf sind nur einige von vielen Persönlichkeiten, denen man in der kommenden Tagen im Zentrum für die Gegenwartskunst DOX in Prag

Festhalten und Erden 

       ·   02.09.2024
„Das Seil ist ein Anker“, behauptet die deutsche, in Barcelona lebende Trapeze-Künstlerin Vivian Friedrich. Zum Schluss des Prager Akrobatik-Zirkuses Letní Letná führte sie das Stück Kristall Bohème auf. Darin thematisiert sie ihre böhmischen Wurzeln.