Svoboda umění je dnes v Německu jen prázdný pojem

Proč německá ministryně kultury schvaluje žádosti o dotace osobně? Chce si být jistá, že je dostanou jen ti správní umělci…

Rozpočet na kulturu činí v Německu na rok 2024 celkem 2, 3 miliardy eur. Největší položku tvoří dotace pro státní vysílání „Deutsche Welle“ ve výši 390,6 milionu eur, následuje financování „Kulturních institucí v Německu“ ve výši 238,6 milionu eur a příspěvek Nadaci pruského kulturního dědictví ve výši 154,1 milionu eur.

„Zelená“ ministryně Claudia Roth si určitě myslela, že mít k dispozici víc než dvě miliardy eur ročně na podporu kultury, je práce snů. Ale už procitla. Zhrozila se, že „kulturní scéna je prolezlá antisemity a zarytými fanoušky Palestiny.“ 

Proto vymyslela, že žádosti o kulturní dotaci bude schvalovat osobně a předem hlásá, že antisemisté a propalestinci u ní nemají žádnou šanci. Dávat pozor však musí i ostatní tvůrci. Témata musí být dostatečně feministická, proti rasismu a xenofobii, genderově spravedlivá a inkluzivní a celkově by neměly příliš rozrušovat.

Vítězství setrvačnosti

Začátkem týdne obletělo Německo propagační video, v němž řada herců v čele s detektivy populárního krimiseriálu „Tatort“ vyjádřuje svou postoj „proti nenávisti a agitaci“ tím, že postupně vstanou ze židle, na níž předtím seděli, a prohlásí: „Vstáváme“. Pointu jsem úplně nepochopila. Nicméně by mě zajímalo, zda při natáčení videa dodrželi směrnice na spotřebu toaletního papíru. Ministryně Roth totiž zavedla novou směrnici pro financování filmů, která stanovuje, jak vysoký podíl recyklovaného toaletního papíru musí být na place (90 procent). Nově jsou k dispozici také směrnice týkající se přenocování (polovina rezervací musí být uskutečněna v hotelech „s ekologickými opatřeními“), stravování (alespoň jeden den v týdnu musí být nabízená strava čistě vegetariánská). Směrnice dále zakazuje jednorázové baterie a upravuje řadu dalších životně důležitých věcí.

V oblasti umění a kultury se pohybuji již více než 30 let. Sama neumím namalovat ani prasátko, o to více si vážím každého, kdo umí více než já. Umělecká práce je něco tvůrčího, někdy až anarchistického. „Každý umělecký úspěch je vítězstvím nad lidskou setrvačností,“ prohlásil Herbert von Karajan. Při těch slovech si uvědomuji, jak je dnešní kulturní svět v Německu úzkoprsý a zastřený. Stačí jeden malý přešlap a chlebodárci přiškrtí kanály. Práce Claudie Roth vede k tomu, aby se umění ztratilo v moralismu. Svoboda umění je dnes jen prázdný pojem.

Článek vyšel v Lidových novin

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

The dark rooms exhibition

       ·   25.04.2024
Berlín nikdy neodpočívá. V této metropoli se zdá, že mír a čas jsou jen privilegiem pro vyvolené. Ale existují i výjimky.

Z punkové princezny podnikatelkou

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn-Taxis, někdejší punková princezna s natupírovaným účesem a výstředním make-upem, dobývala v 80. letech minulého století titulní stránky nejen německého tisku. Po náhlé smrti manžela Johanna von Thurn-Taxise, s nímž má tři děti,

Aktuálně na německém webu

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač.