Top 10 nejočekávanějších knih roku 2021 podle N&N v Česku a Německu

Literární svět se postupně vzpamatovává z loňského jara, kdy zažil drtivý propad a jeho opětovný mírný růst doprovázela už v roce 2020 řada zajímavých publikací. I letošní rok vypadá z pohledu nových titulů slibně, a to jak v Česku, tak v Německu. Které knižní novinky by vám tedy neměly uniknout? Přinášíme vám seznam našich favoritů.

Četba knih je jednoznačně jednou z oblíbených lockdownových aktivit Čechů i Němců. To se odráží i v hodnocení uplynulého roku z pohledu knihkupců, kteří podle serveru Aktuálně nepociťují menší zájem o knihy. Jarní výpadek se jim do konce roku 2020 sice dohnat nepodařilo, výrazně však rostl internetový obchod, čemuž podle vedoucího knihkupectví Kosmas v pražské Perlové ulici Oldřicha Suchého pomohlo i velké množství nových zajímavých titulů.

Z analýzy na serveru Statista vyplývá, že ani Němci nezůstávali s četbou a zájmem o knihy pozadu. V uplynulém roce si 8,55 milionu z nich našlo čas na knihu každý den a více než 2,28 milionu Němců si během stejného období koupilo 20 a více knih. Literární scénu samozřejmě výrazně ovlivňují i knižní veletrhy, které byly kvůli pandemii hromadně rušeny. V letošním roce postihl stejný osud i jarní Lipský knižní veletrh, který je velkou literární událostí v Německu. U nás by (snad) mohl proběhnout Svět knihy Praha, který je naplánován na 10. až 13. červen.

Přesto, že to aktuálně především v ulicích a nemocnicích Česka tak nevypadá, i rok 2021 by mohl být pro literaturu úspěšným. Už jen proto, jaké tituly v roce 2021 na pulty českých a německých knihkupectví dorazí.

Německo

Juli Zeh – Über Menschen / O lidech

Juli Zeh, spisovatelka, právnička a soudkyně z Brandenburgu, píše o tom, co důvěrně zná. V jejím novém románu Über Menschen si zvolila příběh mladé ženy, která se kvůli koroně odstěhovala do Brandenburgu. Zatímco se potýká se svými vlastními problémy, je konfrontována s lidmi a pravicovými ideami, které se k jejímu světovému názoru vůbec nehodí. Kniha vychází 22. března a vypráví o našich slabostech, obavách a silných stránkách. Juli Zeh píše mimo jiné i eseje pro Die ZeitFAZ.

Juli Zeh, zdroj: FAZ.

Heinz Strunk – Es ist immer so schön mit dir / S tebou je vždycky tak hezky

Heinz Strunk je multitalent z Hamburku. Spisovatel, hudebník, producent rozhlasových her, satirik a herec. Hrdinou jeho nového románu Es ist immer so schön mit dir je hudebník, kterému je něco přes čtyřicet a je se svým životem celkem spokojený. Potom si ale začne aféru s mladou Vanessou. Jeho život se začne houpat ve štěstí a chaosu a brzy si uvědomí, že to více souvisí s ním než se ženami v jeho životě. Publikace, která vyjde v červenci letošního roku, je již 13. knihou autora, dva z jeho románů už byly také zfilmované.

Saša Stanišić – Hey, hey, hey, Taxi!

Německy píšící spisovatel z bývalé Jugoslávie Saša Stanišić je mimo jiné nositelem ceny Lipského knižního veletrhu a Německé knižní ceny Deutscher Buchpreis z roku 2019. Nyní vydává svou první dětskou knihu. Spolu se svým synem napsal imaginativní příběh, ve kterém protagonista nasedá do taxíku a zažívá vzrušující výlety do budoucna i do vesmíru. Kniha vychází začátkem března, o veselé ilustrace se postarala Katja Spitzerová.

Hey, hey, hey, Taxi! Zdroj: katja-spitzer.de

Haruki Murakami – Erste Person Singular / První osoba jednotného čísla

Dobrá zpráva pro milovníky japonské literatury! V Německu vyšly koncem ledna povídky světoznámého spisovatele Haruki Murakamiho. V osmi příbězích s názvem Erste Person Singular se zabývá základní lidskou otázkou: “Kdo jsem, kdo jsem byl, kdo budu?” I když se jeho povídky odehrávají v Japonsku, pohybují se na hranici mezi fikcí a realitou, která by stejně fungovala všude ve světě. Příběhy se opět neobejdou bez nostalgie, filozofie, lásky a kultury. 

Elena Ferrante – Zufällige Erfindungen / Náhodné vynálezy

Od 90. let je neapolská spisovatelka Elena Ferrante fenoménem. Co napíše, to ji trhají fanoušci z rukou. Zpravodajský časopis Time ji v roce 2016 zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Nyní se mohou čtenáři těšit na novou knihu autorky, která od počátku píše pod pseudonymem a jejíž identita je tajná. Kniha shromažďuje 52 sloupků, které napsala pro Guardian, a to na základě zajímavého principu: Každý týden jí noviny poskytly seznam různých témat, z nichž si jedno vybrala a napsala o něm. Tak vznikly povídky o první lásce, o změně klimatu, o tom, jak je nepohodlné fotografovat, proč jste vždy poslední, kdo opouští večírky, a také o tom, zda existuje vzorec pro štěstí v životě.

Česko

Alena Mornštajnová – Listopád

Jedna z nejúspěšnějších současných spisovatelek na české literární scéně představí v roce 2021 další ze svých románů. Alena Mornštajnová, mimo jiné autorka bestsellerů Slepá mapa nebo Hana, se se svým vyprávěním opět vrací do nedávné historie, konkrétně do roku 1989. V její nové knize Listopád však revoluce proběhla jinak, komunismus neskončil a my zůstali za železnou oponou. Kniha vychází 15. dubna.

Bianca Bellová – Tyhle fragmenty

V březnu letošního roku očekáváme vydání sbírky povídek Tyhle fragmenty české spisovatelky Biancy Bellové. Největší úspěch zatím zaznamenala její novela Jezero, která získala ocenění „Kniha roku“ v rámci cen Magnesia Litera v roce 2017 a následně i Cenu Evropské unie za literaturu. Ve své nejnovější publikaci se Bellová věnuje zásadním momentům lidského života, zlomovým situacím, které mají pro jedince mnohdy fatální následky. Z globálního hlediska jsou to ale jen fragmenty, jež pohyb a vývoj světa ve výsledku vůbec neovlivňují.

Bianca Bellová, foto: Jakub Hněvkovský.

Pavel Klusák – GOTT

Byl příběh Karla Gotta zároveň příběhem Československa? Podle hudebního publicisty Pavla Klusáka ano a právě na této myšlence stojí jeho připravovaná publikace s názvem GOTT. Od počátků československé pop-music v šedesátých letech přes stagnaci v období normalizace až k novým možnostem, které nabídla léta devadesátá, byl Karel Gott každodenně přítomný, reagoval na náladu ve společnosti a byl si schopen zajistit úspěch a slávu. Životními příběhy této hvězdy vytváří Klusák kromě biografie i obraz společnosti Československa od 50. do 90. let minulého století. Kniha vychází 9. září.

Haruki Murakami – Tancuj, tancuj, tancuj

Stejně jako němečtí čtenáři očekávají i ti čeští nový překlad jednoho z děl Haruki Murakamiho. U nás se jedná o knihu Tancuj, tancuj, tancuj, volné pokračování bestselleru Hon na ovci, který vydalo v roce 2016 nakladatelství Odeon. V příběhu, jenž propojuje sci-fi, thriller i satiru, se opět objevuje bezejmenný hrdina, který se tentokrát vrací na ostrov Hokkaidó. Jeho příběh je mimo jiné i autorovou reakcí na současnou situaci v Japonsku, vliv masmédií nebo kapitalismus. V Česku by kniha měla vyjít 1. dubna.

Haruki Murakami, zdroj: ČTK.

Barack Obama – Země zaslíbená

Jedním z nejočekávanějších překladů letošního roku je bezpochyby první díl prezidentských pamětí Baracka Obamy, který nese název Země zaslíbená. Bývalý prezident USA v ní vypráví svůj příběh od mládí až po roky strávené v Oválné pracovně a nabízí podrobný vhled do zlomových událostí, které ho v jeho politické kariéře provázely. Ty zároveň doplňuje o své vnitřní pocity, zamyšlení i morální dilemata, která jeho postavení přineslo nejen jemu, ale i celé jeho rodině. Země zaslíbená u nás vychází 30. září.

Německé knihy připravila Danuše Siering, české Tereza Vacková

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Česko se na rozdíl od bývalé NDR nevylidňuje. Má však podobné problémy jako SRN

Zwickau znal před pár desítkami let každý, kdo uměl najít tehdejší Německou demokratickou republiku na mapě. Tehdy víc než stodvacetitisícové město bylo totiž proslavené jako jedno ze dvou center východoněmeckého automobilového průmyslu. Město, kde se vyráběly slavné trabanty, lidová bakelitová vozítka, která měla sice mnoho odpůrců, ale jež jsou dodnes symbolem své doby.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign