Top 10 nejočekávanějších knih roku 2021 podle N&N v Česku a Německu

Literární svět se postupně vzpamatovává z loňského jara, kdy zažil drtivý propad a jeho opětovný mírný růst doprovázela už v roce 2020 řada zajímavých publikací. I letošní rok vypadá z pohledu nových titulů slibně, a to jak v Česku, tak v Německu. Které knižní novinky by vám tedy neměly uniknout? Přinášíme vám seznam našich favoritů.

Četba knih je jednoznačně jednou z oblíbených lockdownových aktivit Čechů i Němců. To se odráží i v hodnocení uplynulého roku z pohledu knihkupců, kteří podle serveru Aktuálně nepociťují menší zájem o knihy. Jarní výpadek se jim do konce roku 2020 sice dohnat nepodařilo, výrazně však rostl internetový obchod, čemuž podle vedoucího knihkupectví Kosmas v pražské Perlové ulici Oldřicha Suchého pomohlo i velké množství nových zajímavých titulů.

Z analýzy na serveru Statista vyplývá, že ani Němci nezůstávali s četbou a zájmem o knihy pozadu. V uplynulém roce si 8,55 milionu z nich našlo čas na knihu každý den a více než 2,28 milionu Němců si během stejného období koupilo 20 a více knih. Literární scénu samozřejmě výrazně ovlivňují i knižní veletrhy, které byly kvůli pandemii hromadně rušeny. V letošním roce postihl stejný osud i jarní Lipský knižní veletrh, který je velkou literární událostí v Německu. U nás by (snad) mohl proběhnout Svět knihy Praha, který je naplánován na 10. až 13. červen.

Přesto, že to aktuálně především v ulicích a nemocnicích Česka tak nevypadá, i rok 2021 by mohl být pro literaturu úspěšným. Už jen proto, jaké tituly v roce 2021 na pulty českých a německých knihkupectví dorazí.

Německo

Juli Zeh – Über Menschen / O lidech

Juli Zeh, spisovatelka, právnička a soudkyně z Brandenburgu, píše o tom, co důvěrně zná. V jejím novém románu Über Menschen si zvolila příběh mladé ženy, která se kvůli koroně odstěhovala do Brandenburgu. Zatímco se potýká se svými vlastními problémy, je konfrontována s lidmi a pravicovými ideami, které se k jejímu světovému názoru vůbec nehodí. Kniha vychází 22. března a vypráví o našich slabostech, obavách a silných stránkách. Juli Zeh píše mimo jiné i eseje pro Die ZeitFAZ.

Juli Zeh, zdroj: FAZ.

Heinz Strunk – Es ist immer so schön mit dir / S tebou je vždycky tak hezky

Heinz Strunk je multitalent z Hamburku. Spisovatel, hudebník, producent rozhlasových her, satirik a herec. Hrdinou jeho nového románu Es ist immer so schön mit dir je hudebník, kterému je něco přes čtyřicet a je se svým životem celkem spokojený. Potom si ale začne aféru s mladou Vanessou. Jeho život se začne houpat ve štěstí a chaosu a brzy si uvědomí, že to více souvisí s ním než se ženami v jeho životě. Publikace, která vyjde v červenci letošního roku, je již 13. knihou autora, dva z jeho románů už byly také zfilmované.

Saša Stanišić – Hey, hey, hey, Taxi!

Německy píšící spisovatel z bývalé Jugoslávie Saša Stanišić je mimo jiné nositelem ceny Lipského knižního veletrhu a Německé knižní ceny Deutscher Buchpreis z roku 2019. Nyní vydává svou první dětskou knihu. Spolu se svým synem napsal imaginativní příběh, ve kterém protagonista nasedá do taxíku a zažívá vzrušující výlety do budoucna i do vesmíru. Kniha vychází začátkem března, o veselé ilustrace se postarala Katja Spitzerová.

Hey, hey, hey, Taxi! Zdroj: katja-spitzer.de

Haruki Murakami – Erste Person Singular / První osoba jednotného čísla

Dobrá zpráva pro milovníky japonské literatury! V Německu vyšly koncem ledna povídky světoznámého spisovatele Haruki Murakamiho. V osmi příbězích s názvem Erste Person Singular se zabývá základní lidskou otázkou: “Kdo jsem, kdo jsem byl, kdo budu?” I když se jeho povídky odehrávají v Japonsku, pohybují se na hranici mezi fikcí a realitou, která by stejně fungovala všude ve světě. Příběhy se opět neobejdou bez nostalgie, filozofie, lásky a kultury. 

Elena Ferrante – Zufällige Erfindungen / Náhodné vynálezy

Od 90. let je neapolská spisovatelka Elena Ferrante fenoménem. Co napíše, to ji trhají fanoušci z rukou. Zpravodajský časopis Time ji v roce 2016 zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Nyní se mohou čtenáři těšit na novou knihu autorky, která od počátku píše pod pseudonymem a jejíž identita je tajná. Kniha shromažďuje 52 sloupků, které napsala pro Guardian, a to na základě zajímavého principu: Každý týden jí noviny poskytly seznam různých témat, z nichž si jedno vybrala a napsala o něm. Tak vznikly povídky o první lásce, o změně klimatu, o tom, jak je nepohodlné fotografovat, proč jste vždy poslední, kdo opouští večírky, a také o tom, zda existuje vzorec pro štěstí v životě.

Česko

Alena Mornštajnová – Listopád

Jedna z nejúspěšnějších současných spisovatelek na české literární scéně představí v roce 2021 další ze svých románů. Alena Mornštajnová, mimo jiné autorka bestsellerů Slepá mapa nebo Hana, se se svým vyprávěním opět vrací do nedávné historie, konkrétně do roku 1989. V její nové knize Listopád však revoluce proběhla jinak, komunismus neskončil a my zůstali za železnou oponou. Kniha vychází 15. dubna.

Bianca Bellová – Tyhle fragmenty

V březnu letošního roku očekáváme vydání sbírky povídek Tyhle fragmenty české spisovatelky Biancy Bellové. Největší úspěch zatím zaznamenala její novela Jezero, která získala ocenění „Kniha roku“ v rámci cen Magnesia Litera v roce 2017 a následně i Cenu Evropské unie za literaturu. Ve své nejnovější publikaci se Bellová věnuje zásadním momentům lidského života, zlomovým situacím, které mají pro jedince mnohdy fatální následky. Z globálního hlediska jsou to ale jen fragmenty, jež pohyb a vývoj světa ve výsledku vůbec neovlivňují.

Bianca Bellová, foto: Jakub Hněvkovský.

Pavel Klusák – GOTT

Byl příběh Karla Gotta zároveň příběhem Československa? Podle hudebního publicisty Pavla Klusáka ano a právě na této myšlence stojí jeho připravovaná publikace s názvem GOTT. Od počátků československé pop-music v šedesátých letech přes stagnaci v období normalizace až k novým možnostem, které nabídla léta devadesátá, byl Karel Gott každodenně přítomný, reagoval na náladu ve společnosti a byl si schopen zajistit úspěch a slávu. Životními příběhy této hvězdy vytváří Klusák kromě biografie i obraz společnosti Československa od 50. do 90. let minulého století. Kniha vychází 9. září.

Haruki Murakami – Tancuj, tancuj, tancuj

Stejně jako němečtí čtenáři očekávají i ti čeští nový překlad jednoho z děl Haruki Murakamiho. U nás se jedná o knihu Tancuj, tancuj, tancuj, volné pokračování bestselleru Hon na ovci, který vydalo v roce 2016 nakladatelství Odeon. V příběhu, jenž propojuje sci-fi, thriller i satiru, se opět objevuje bezejmenný hrdina, který se tentokrát vrací na ostrov Hokkaidó. Jeho příběh je mimo jiné i autorovou reakcí na současnou situaci v Japonsku, vliv masmédií nebo kapitalismus. V Česku by kniha měla vyjít 1. dubna.

Haruki Murakami, zdroj: ČTK.

Barack Obama – Země zaslíbená

Jedním z nejočekávanějších překladů letošního roku je bezpochyby první díl prezidentských pamětí Baracka Obamy, který nese název Země zaslíbená. Bývalý prezident USA v ní vypráví svůj příběh od mládí až po roky strávené v Oválné pracovně a nabízí podrobný vhled do zlomových událostí, které ho v jeho politické kariéře provázely. Ty zároveň doplňuje o své vnitřní pocity, zamyšlení i morální dilemata, která jeho postavení přineslo nejen jemu, ale i celé jeho rodině. Země zaslíbená u nás vychází 30. září.

Německé knihy připravila Danuše Siering, české Tereza Vacková

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

The dark rooms exhibition

       ·   25.04.2024
Berlín nikdy neodpočívá. V této metropoli se zdá, že mír a čas jsou jen privilegiem pro vyvolené. Ale existují i výjimky.

Z punkové princezny podnikatelkou

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn-Taxis, někdejší punková princezna s natupírovaným účesem a výstředním make-upem, dobývala v 80. letech minulého století titulní stránky nejen německého tisku. Po náhlé smrti manžela Johanna von Thurn-Taxise, s nímž má tři děti,

Aktuálně na německém webu

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač.