Urbex v Berlíně aneb sedm opuštěných míst v německé metropoli

Už jste slyšeli někdy slovo Urban Exploring, ve zkratce Urbex? A víte přesně, co znamená? Tento pojem je relativně novým koníčkem převážně mladých lidí, kteří mají rádi dobrodružství, napětí a neznámo. Staré opuštěné budovy a prostory jsou pro ně ideálním místem. Ta místa mají samozřejmě v sobě i něco strašidelného a právě to je na tom vzrušující. Na těchto cestách za poznáním lidé objevují nedávnou historii a často také příběhy o opuštění a zapomnění, o velkých plánech a jejich smutném osudu.

Pohled na část Spreeparku.

Vydejte se s námi na opuštěná místa v Berlíně. Může být lepší město pro poznávání něčeho nového a neznámého? Berlín je město, které se neustále mění. Kde se staví nové věci, občas i něco zůstane. Obzvlášť ve východní části Berlína bylo již hodně zbouráno a postavené nového, ale ještě stále v německé metropoli zůstává spousta opuštěných míst, která přitahují pozornost lidí zajímajících se o město a jeho minulost.

Výlety za dobrodružstvím ale mají i svá nepsaná pravidla:
– Nepodporujte vandalismus, krádeže a graffiti. Urbex je o objevování opuštěných míst a jejich historie.                       
– Nic po sobě nenechávejte, své odpadky vezměte s sebou.
– I když místa vypadají opuštěně a zapomenutě, určitě někomu patří. Zejména v Berlíně je mnoho ztracených míst, kde se můžete zúčastnit prohlídky.
– Buďte opatrní. Ruiny mohou být náchylné ke zřícení a podlahy mohou být nestabilní. Pamatujte si cestu k východu; pokud možno, nechoďte sami nebo předem někomu řekněte, kam jdete.

1. Teufelsberg

Teufelsseechaussee 10

Teufelsberg, Ďábelská hora, je asi nejznámější „ztracené místo“ v Berlíně. Z někdejší britsko-americké odposlouchávací základny je dnes lokalita, kde se scházejí berlínští umělci, ale i turisté a zájemci o historii; je odtud nádherný výhled na město.

Je příznačné, že jedním z nejvyšších berlínských vrcholků je hromada sutin. Na tomto místě kdysi sídlila nacistická Wehrtechnische Fakultät. Po skončení války byla budova vyhozena do povětří a trosky byly postupně zasypávány sutí z celého města. Odhaduje se, že válečné pozůstatky asi 15 000 budov vytvořily Teufelsberg, který je svou výškou 120 metrů druhou nejvyšší “horou” Berlína. To byl také důvod, proč se o Teufelsberg začali v 50. letech zajímat Američané. Američtí a britští spojenci si zde v roce 1957 zřídili odposlouchávací základnu, která zde fungovala až do pádu Sovětského svazu.

Díky této pestré a unikátní historii je Teufelsberg jedním z nejoblíbenějších nevšedních míst na návštěvu hlavního města. Kde jinde si můžete prohlédnout místo, které je v několika ohledech úzce spjato s nejzásadnějšími kapitolami německých dějin? Elektronické odposlouchávací zařízení bylo sice po pádu Zdi odstraněno, některé budovy a radarové kupole však zůstaly stát a čas je trpělivě nahlodává, nejspíš až do úplného rozpadu. Nikdo totiž neví, co s ním. 

2. Budova bývalého iráckého velvyslanectví

Tschaikowskistraße 51

Opuštěná a rozpadlá budova ambasády? Ano, zde skutečně existuje, v distriktu Niederschönhausen v ulici Tschaikowskistrasse . V dobách NDR v letech 1974-1991 zde sídlilo irácké velvyslanectví. Dnes o dřívějších obyvatelích svědčí například nápisy v arabštině a staré psací stroje. Dnes je místo velkým lákadlem hlavně pro fotografy a tajné večírky.

3. Spreepark – Plänterwald

distrikt  Treptow-Köpenick

Přítomný obraz zkázy a zmaru se už postupně stává historií. V bývalém zábavném parku Spreepark stálo 45 metrů vysoké obří kolo a když zafoukal vítr, tak hučelo a rotovalo. Od roku 2001 byl park uzavřen a dvacetihektarový areál na břehu Sprévy přitahoval k výpravám snad všechnu berlínskou mládež. Po 20 letech dochází konečně k postupné rekonstrukci parku. 

4. Bývalý Institut pro anatomii na univerzitě FU Berlin

Königin-Luise-Straße 15

Chladící místnosti pro mrtvoly, stoly pro pitvu. Opuštěný Institut pro anatomii je strašidelné místo, přitom stojí v jedné z nejdražších částí Berlína – v Dahlemu. Budova byla postavena v roce 1928, od roku 1949 sloužila univerzitě, v roce 2005 byla uzavřena. Později koupil pozemek Aldi pro vybudování nákupního centra, ale stavba mu nebyla povolena. Nyní nápis na zřícenině praví, že zde má vzniknout 150 studentských bytů. 

5. Koupaliště Blub

Buschkrugallee 64, Neukölln

Plovárna Blub byla pýchou města. Od otevření v roce 1985 sloužila k zábavě a trávení volného času nejen Berlíňanů, ale i návštěvníků ze širokého okolí. Ročně do ní vyrazilo za odpočinkem a vodními radovánkami více než 600 000 lidí. Ani ne po dvaceti letech musel být Blub z hygienických důvodů uzavřen. Pozor – krysy a ostatní nevítaní “návštěvníci” dnes místo plně ovládají.

6. Bývalá dětská nemocnice

Hansastraße 178-180

Bývala to impozantní stavba. Dnes při každém kroku skřípe sklo, po schodech nakračujte opatrně, kdo ví, jak dlouho ještě vydrží. V pokojích se namísto pacientů rozrostly stromy a tráva, ptáci tu mají svá hnízda. Co je nejlákavější — budova v Hansastrasse je veřejnosti přístupná a otevřená. A tak se stala oblíbeným místem pro fotografy.

7. Přírodní park Südgelände

Prellerweg 47-49


Mezi opuštěná místa se zařazuje i veřejně přístupný Naturpark Südgelände, na místě bývalého seřaďovacího nádraží Tempelhof. Je to oblíbený park, ale přesto je zde vidět opuštěná minulost. Dávno nefungující nádraží se 40 kolejištěmi zůstalo zachováno, ale získala jej zpět příroda a celý park se změnil v rekreační a přírodní rezervaci. Je zajímavé sledovat, jak keře a stromy jednoduše ignorují stávající železniční zařízení a hledají si vlastní cestu. Patří sem i ocelová vodárenská věž, četné vodní jeřáby, lehké stožáry a výhybky, které dnes už připomínají historii železnice. A hlavně vyřazená parní lokomotiva, která je jedním z nejoblíbenějších motivů fotografií v parku. Dnes zde žije velké množství vzácných zvířat a rostlin ohrožených vyhynutím.

Nejčtenější v kategorii Travel

Aktuálně na českém webu

The dark rooms exhibition

       ·   25.04.2024
Berlín nikdy neodpočívá. V této metropoli se zdá, že mír a čas jsou jen privilegiem pro vyvolené. Ale existují i výjimky.

Z punkové princezny podnikatelkou

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn-Taxis, někdejší punková princezna s natupírovaným účesem a výstředním make-upem, dobývala v 80. letech minulého století titulní stránky nejen německého tisku. Po náhlé smrti manžela Johanna von Thurn-Taxise, s nímž má tři děti,

Aktuálně na německém webu

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač.