V hlavní roli hedvábí

Slyšeli jste někdy jméno Zika Ascher? Ne? Nebojte se, jistě nejste sami. Jméno pražského rodáka a zakladatele firmy Ascher je u nás v podstatě zapomenuto.Slyšeli jste někdy jméno Zika Ascher? Ne? Nebojte se, jistě nejste sami. Jméno pražského rodáka a zakladatele firmy Ascher je u nás v podstatě zapomenuto.

Naopak v západní Evropě je značka už několik desítek let symbolem vysoce kvalitního a inovativního textilního designu a vy teď máte jedinečnou příležitost si své módní znalosti trochu rozšířit!

Uměleckoprůmyslové museum v Praze představuje ve své nové výstavě Šílený hedvábník příběh Ziky Aschera a jeho ženy, kteří po emigraci z Československa založili v Londýně celosvětově uznávanou firmu na potisk látek. V rámci projektu spolupracuje muzeum také se studenty Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kteří z původních látek firmy Ascher vytvořili své vlastní modely. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout různé originální potisky textilií, ale i konkrétní realizace hotových oděvů.

hedvabnik-hedvabne-satky-vystava-umprum

Dalším lákadlem je fakt, že látky značky Ascher pro své oděvní kolekce používaly nejslavnější módní domy, jako Dior, Balenciaga, Lanvin, Yves Saint Laurent, Fabiani nebo Cardin. Žádný pravý milovník vysoké módy si tak nemůže nechat ujít příležitost vidět některé z jejich modelů na vlastní oči.

Výstava se dělí na čtyři části podle období a jedna z nich je celá věnovaná nejznámějšímu produktu firmy, který značce pomohl na cestě mezi světovou špičku – tzv. „squares“. Po 2. světové válce oslovil Ascher výrazné umělce své doby, aby mu poskytli návrhy děl, podle kterých by mohl realizovat kolekci luxusních hedvábných šátku. Mezi umělci byli například Henri Matisse, Henry Moore nebo Cecil Beaton a většina z nich spolupráci přijala. Výsledkem je přibližně 30 šátků Ascher Squares, které se staly světovým hitem a byly po velmi krátké době vystaveny téměř na všech kontinentech.

hedvabnik-hedvabne-satky-vystava-umprum

Šílený hedvábník je k vidění až do 15. září tohoto roku v historické budově Uměleckoprůmyslového musea. K výstavě jsou organizovány také komentované prohlídky s kurátorkou, které proběhnou 30. dubna, 18. května a 10. září.

Více informací najdete na webu www.upm.cz nebo na facebookovém profilu.

Text Tereza Vacková Foto ČTK

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Štědrý den, na který se nezapomíná

Jako děti jsme se všichni těšili, jaké dostaneme na Vánoce dárky. Jako dospělí častěji uvažujeme, jakou radost přinesou dárky těm druhým. Příběh, který se odehrává v Praze (jména zúčastněných jsou redakci známa), je spíš pohádkou… podobných totiž zase až tolik neexistuje.
Přečtěte si

V Berlíně je po 50 letech k vidění dílo sochaře Alexandera Caldera

Hned dvě výjimečná díla najednou mohou obdivovat návštěvníci znovuotevřeného berlínského muzea Neue Nationalgalerie. To se po pětileté rekonstrukci vrátilo do původní podoby podle návrhu Mies van der Rohe a vystavuje dílo sochaře Alexandera Caldera úzce spjaté s kynetickým uměním. Sám Calder dodnes platí jako objevitel uměleckého perpetuum mobile.

Nejčtenější v kategorii Society