48 hodin v Českém Krumlově

Město se kdysi jmenovalo Krumme Aue (Křivý luh) a při pohledu shora ihned víte proč. Řeka se zde kroutí takovým způsobem, že se v jednom bodě (na Parkáně) téměř dotýká sama sebe, aniž si toho běžný turista všimne a stráví půl hodiny pochodem z jednoho bodu do toho samého. Od 18. století tu vládli Schwarzenbergové, přičemž poslední z nich, vévoda Adolf, byl natolik oddaným Čechoslovákem, že po odstoupení pohraničí odmítl přijmout Adolfa Hitlera na svém zámku. Město je proslulé jedním z nejmalebnějších historických center na světě. A také tím, že rakouský malíř Egon Schiele (pocházela odsud jeho matka) zde kromě pitoreskních panoramat města maloval také obscénní akty, takže byl z města vykázán. Dnes se tu ale Schielem a jeho akty chlubí na každém kroku a město mu postavilo nádherné muzeum.

Krumlov je za běžných okolností obsypán turisty, avšak pandemie mu dala na čas vydechnout. Ještě než ruch v ulicích dosáhne opět předkoronavirové hustoty návštěvníků, využijte této přestávky a nasávejte jeho atmosféru v téměř původní podobě!

Historické jádro tvoří v podstatě čtyři části, a ačkoli to asi není fyzikálně možné, každá z nich činí jednoznačný dojem, že se nachází na úplně jiném břehu Vltavy. Schválně se podívejte tady.

Latrán

Tak se severní část města oficiálně jmenuje. Je tu rozsáhlý pivovar Eggenberg, zdejší pivovarská restaurace točí výtečné pivo, rozsáhlé zahrady a pár křivolakých (jak jinak) uliček s půvabnými minigaleriemi. Latrán opouštíte přechodem Lazebnického mostu, na němž v létě bez ustání preludují středověké melodie místní minnesängři. 

Parkán

Tuhle ulici nemiňte, protože ubytování v jednom ze zdejších domů z 15. století nemá konkurenci! Součástí je totiž i snídaně v relativním soukromí na travnatém břehu Vltavy s výhledem na zámek. Od Parkánu dále postupujete do Vnitřního města, kde se postupně ztraťte, najděte, a zase šťastně ztraťte. 

Zámek

Ve skutečnosti jde o výlet na půl dne, se všemi rozhlednami, zámeckými síněmi, rozsáhlými parky a především náročným výstupem do prudkého kopce. Na konci zámeckého parku se nachází proslulé otáčivé hlediště letohrádku Belárie. 

Plešivec

Nevynechte zdejší městský park s altánkem! Působí spíše jako malý lesík nebo arborárium. Ideální na odpočinek. A nemiňte ani vyhlídku na nedalekém návrší, která jako jedna z mála nabízí možnost udělat si selfie s panoramatem celého centra (včetně zámku) za zády. 

Co si určitě nenechat ujít

Kanoistiku na Vltavě! Ve zdejší půjčovně lodí si můžete vybrat, zda rovnou nastoupit, nebo zda se nechat odvést minivanem i s kánoí proti proudu. Jenže jestli máte opravdu jen 48 hodin – tak se nechte alespoň svést na raftu. Dále muzeum Egona Schieleho, Muzeum vltavínů a malé galerie s řemeslnými výrobky. 

Náš tip – Muzeum obchodu. Budete si připadat, že sice právě nakupujete, ale přitom musíte být svá vlastní prababička. 

Kde se najíst 

Restaurace U dwau Maryjí stojí za návštěvu. Staročeské speciality chutnají opravdu jako od babičky. Výborná je také Cikánská jizba v Dlouhé ulici, kde občas preludují místní Romové tklivé melodie. A jestli se vám nepodařilo ubytovat na Parkánu, zkuste to tady. 

Článek si můžete přečíst i v němčině.

Ve spolupráci s:

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Stylová i surová krása německého Baltu – tip na dovolenou v kovidovém létě

Vydat se na Balt? Do bývalého NDR ke studenému moři? Kdepak… Sny každého, komu teče v žilách cestovatelská krev, vypadají jinak. Chceme objevovat krásy exotiky, žádná vzdálenost nám není překážkou. Dnešní situace však cestování moc nepřeje a právě blízké cestovatelské cíle, kam můžeme dojet autem, se dostávají do hledáčku mnohých. Vydejte se s námi na Baltské pobřeží, které může být jedním ze žhavých tipů na kovidové léto. 
Přečtěte si

Lipsko: Že by se z rebelského města NDR stal Berlín budoucnosti? (48 hodin v…)

Má Lipsko šanci předstihnout Berlín v soutěži o nejpříjemnější německé město pro život? Umělecké a kreativní prostředí, historické památky i kouzelné vodní kanály naznačují, že by to žádné velké překvapení nebylo. V posledních letech tady navíc přibylo i nočních klubů, které se mohou rovnat berlínským ikonám, jako je třeba Berghain.

Nejčtenější v kategorii Travel