48 hodin v Českém Krumlově

Město se kdysi jmenovalo Krumme Aue (Křivý luh) a při pohledu shora ihned víte proč. Řeka se zde kroutí takovým způsobem, že se v jednom bodě (na Parkáně) téměř dotýká sama sebe, aniž si toho běžný turista všimne a stráví půl hodiny pochodem z jednoho bodu do toho samého. Od 18. století tu vládli Schwarzenbergové, přičemž poslední z nich, vévoda Adolf, byl natolik oddaným Čechoslovákem, že po odstoupení pohraničí odmítl přijmout Adolfa Hitlera na svém zámku. Město je proslulé jedním z nejmalebnějších historických center na světě. A také tím, že rakouský malíř Egon Schiele (pocházela odsud jeho matka) zde kromě pitoreskních panoramat města maloval také obscénní akty, takže byl z města vykázán. Dnes se tu ale Schielem a jeho akty chlubí na každém kroku a město mu postavilo nádherné muzeum.

Krumlov je za běžných okolností obsypán turisty, avšak pandemie mu dala na čas vydechnout. Ještě než ruch v ulicích dosáhne opět předkoronavirové hustoty návštěvníků, využijte této přestávky a nasávejte jeho atmosféru v téměř původní podobě!

Historické jádro tvoří v podstatě čtyři části, a ačkoli to asi není fyzikálně možné, každá z nich činí jednoznačný dojem, že se nachází na úplně jiném břehu Vltavy. Schválně se podívejte tady.

Latrán

Tak se severní část města oficiálně jmenuje. Je tu rozsáhlý pivovar Eggenberg, zdejší pivovarská restaurace točí výtečné pivo, rozsáhlé zahrady a pár křivolakých (jak jinak) uliček s půvabnými minigaleriemi. Latrán opouštíte přechodem Lazebnického mostu, na němž v létě bez ustání preludují středověké melodie místní minnesängři. 

Parkán

Tuhle ulici nemiňte, protože ubytování v jednom ze zdejších domů z 15. století nemá konkurenci! Součástí je totiž i snídaně v relativním soukromí na travnatém břehu Vltavy s výhledem na zámek. Od Parkánu dále postupujete do Vnitřního města, kde se postupně ztraťte, najděte, a zase šťastně ztraťte. 

Zámek

Ve skutečnosti jde o výlet na půl dne, se všemi rozhlednami, zámeckými síněmi, rozsáhlými parky a především náročným výstupem do prudkého kopce. Na konci zámeckého parku se nachází proslulé otáčivé hlediště letohrádku Belárie. 

Plešivec

Nevynechte zdejší městský park s altánkem! Působí spíše jako malý lesík nebo arborárium. Ideální na odpočinek. A nemiňte ani vyhlídku na nedalekém návrší, která jako jedna z mála nabízí možnost udělat si selfie s panoramatem celého centra (včetně zámku) za zády. 

Co si určitě nenechat ujít

Kanoistiku na Vltavě! Ve zdejší půjčovně lodí si můžete vybrat, zda rovnou nastoupit, nebo zda se nechat odvést minivanem i s kánoí proti proudu. Jenže jestli máte opravdu jen 48 hodin – tak se nechte alespoň svést na raftu. Dále muzeum Egona Schieleho, Muzeum vltavínů a malé galerie s řemeslnými výrobky. 

Náš tip – Muzeum obchodu. Budete si připadat, že sice právě nakupujete, ale přitom musíte být svá vlastní prababička. 

Kde se najíst 

Restaurace U dwau Maryjí stojí za návštěvu. Staročeské speciality chutnají opravdu jako od babičky. Výborná je také Cikánská jizba v Dlouhé ulici, kde občas preludují místní Romové tklivé melodie. A jestli se vám nepodařilo ubytovat na Parkánu, zkuste to tady. 

Článek si můžete přečíst i v němčině.

Ve spolupráci s:

Nejčtenější v kategorii Travel

Aktuálně na českém webu

The dark rooms exhibition

       ·   25.04.2024
Berlín nikdy neodpočívá. V této metropoli se zdá, že mír a čas jsou jen privilegiem pro vyvolené. Ale existují i výjimky.

Z punkové princezny podnikatelkou

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn-Taxis, někdejší punková princezna s natupírovaným účesem a výstředním make-upem, dobývala v 80. letech minulého století titulní stránky nejen německého tisku. Po náhlé smrti manžela Johanna von Thurn-Taxise, s nímž má tři děti,

Aktuálně na německém webu

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač.