Berlin Circus Festival proběhl online. Pražský Cirkopolis se odehraje za největšími okny na světě

Živá kultura se stále snaží hledat cesty, jak se v této době co nejvíce přiblížit divákovi. Pražský festival nového cirkusu Cirkopolis, který začíná v pondělí 8. února, přichází se zajímavým řešením: Účinkující svá představení odehrají za sklem. Kobka č. 10 na Rašínově nábřeží se tedy na čtyři dny promění ve vitrínu s krátkými performancemi, které jsou na pomezí výtvarné instalace, happeningu a cirkusu. V prosinci loňského roku proběhl festival nového cirkusu, který má s tím pražským mnoho společného, v Berlíně. Zde ovšem „pouze online“.

Eliška Brtnická, foto: David Konečný.

Obdobný projekt, jaký pro fanoušky nachystal pražský Cirkopolis, zorganizovali v lednu tohoto roku také umělci z novocirkusového souboru Cirk La Putyka, kteří společně s hudebníky a dalšími performery zahráli ve výlohách pražských obchodů. Obchody jsou stejně jako divadla kvůli vládním opatřením uzavřeny a právě projekt Oživlé výlohy měl upozornit na to, že obě tyto sféry potřebují v současné době pomoct. Takové akce také poukazují na to, že online prostor pro kulturu není z dlouhodobého hlediska dostatečnou alternativou.

Tempelhof online

Přesto se o něco podobného pokusili umělci na sklonku roku 2020 v rámci tradičního festivalu Berlin Circus Festival. Tento „festival současného cirkusu“ probíhá obvykle na bývalém vojenském letišti Tempelhof, které je dneska berlínským centrem volnočasových aktivit, sportu, ale i kultury a umění.

Přes všechny nevýhody má online verze festivalu tu výhodu, že se na něj můžou fanoušci moderního cirkusu podívat kdykoli. Festival běžel nonstop 240 hodin, a to od 11. do 20. prosince. A jednotlivá vystoupení, krátké filmy i videa festivalu lze stále zhlédnout v médiatéce.

Site specific u Vltavy

Festival Cirkopolis tradičně probíhá v Paláci Akropolis a i letos tam odstartuje. V pondělí 8. února tam vystoupí úspěšný český žonglér Filip Zahradnický se svým sólovým vystoupením Collection of Sceptical Pleasures, které je zároveň jeho prvním celovečerním projektem.

Filip Zahradnický, foto: David Konečný.

Zahájení bude možné sledovat skrze online stream, který začne v pondělí 8. února ve 20 hodin. V dalších dnech se už festival přesune za obří skleněné čočky pražské náplavky, které jsou podle architekta Petra Jandy největšími okny kulatého a eliptického tvaru na světě. Performance proběhnou konkrétně v (A)void Floating Gallery, která funguje v Kobce č. 10.

Své site specific představení tady předvede akrobatka Eliška Brtnická, performer a klaun Lukáš Karásek, francouzsko-portugalská performerka Cécile Da Costa a fragmenty svého premiérového představení předvede i Filip Zahradnický. Performance budou probírat od 9. do 12. února vždy od 18 do 20 hodin. Vstupné je zdarma, festival však můžete podpořit zakoupením dárcovské vstupenky v síti GoOut.

Berlínsko-pražská spolupráce

Cirkopolis má za sebou sedm úspěšných ročníků, díky nimž se na českou scénu podívala i řada zahraničních souborů. V roce 2019 tady například právě díky spolupráci s Berlin Circus Festival vystoupila i pětice umělců reprezentující současnou špičku berlínské novocirkusové scény.

Spolupráce nových cirkusů mezi oběma městy funguje obousměrně. Důkazem toho je i fakt, že na posledním „živém“ ročníku Berlin Circus Festival v roce 2019 vystoupilo pražské uskupení Cirk La Putyka s představením ADHD.

Zrovna tohle představení online není, díky platformě Film Naživo však můžete „zajít“ na několik jiných a navíc podpořit účinkující soubory. Ke zhlednutí je mimo jiné například představení Roots, které principál La Putyky Rostislav Novák ml. připravil na míru pro berlínské divadlo nového cirkusu CHAMÄLEON.

Mohlo by vás zajímat

FB Alexandry Koláčkové
Přečtěte si

Kulturní průvodce na léto do Prahy i Berlína

Sculpture Line 2022 – sochy opět vyrazí do ulic Vše plyne a vše se mění. Další ročník sochařského festivalu Sculpture line se uvelebil na náměstích, prostranstvích a zákoutích českých, moravských a evropských měst, aby i…

Nejčtenější v kategorii ArtDesign