Berlin Circus Festival proběhl online. Pražský Cirkopolis se odehraje za největšími okny na světě

Živá kultura se stále snaží hledat cesty, jak se v této době co nejvíce přiblížit divákovi. Pražský festival nového cirkusu Cirkopolis, který začíná v pondělí 8. února, přichází se zajímavým řešením: Účinkující svá představení odehrají za sklem. Kobka č. 10 na Rašínově nábřeží se tedy na čtyři dny promění ve vitrínu s krátkými performancemi, které jsou na pomezí výtvarné instalace, happeningu a cirkusu. V prosinci loňského roku proběhl festival nového cirkusu, který má s tím pražským mnoho společného, v Berlíně. Zde ovšem „pouze online“.

Eliška Brtnická, foto: David Konečný.

Obdobný projekt, jaký pro fanoušky nachystal pražský Cirkopolis, zorganizovali v lednu tohoto roku také umělci z novocirkusového souboru Cirk La Putyka, kteří společně s hudebníky a dalšími performery zahráli ve výlohách pražských obchodů. Obchody jsou stejně jako divadla kvůli vládním opatřením uzavřeny a právě projekt Oživlé výlohy měl upozornit na to, že obě tyto sféry potřebují v současné době pomoct. Takové akce také poukazují na to, že online prostor pro kulturu není z dlouhodobého hlediska dostatečnou alternativou.

Tempelhof online

Přesto se o něco podobného pokusili umělci na sklonku roku 2020 v rámci tradičního festivalu Berlin Circus Festival. Tento „festival současného cirkusu“ probíhá obvykle na bývalém vojenském letišti Tempelhof, které je dneska berlínským centrem volnočasových aktivit, sportu, ale i kultury a umění.

Přes všechny nevýhody má online verze festivalu tu výhodu, že se na něj můžou fanoušci moderního cirkusu podívat kdykoli. Festival běžel nonstop 240 hodin, a to od 11. do 20. prosince. A jednotlivá vystoupení, krátké filmy i videa festivalu lze stále zhlédnout v médiatéce.

Site specific u Vltavy

Festival Cirkopolis tradičně probíhá v Paláci Akropolis a i letos tam odstartuje. V pondělí 8. února tam vystoupí úspěšný český žonglér Filip Zahradnický se svým sólovým vystoupením Collection of Sceptical Pleasures, které je zároveň jeho prvním celovečerním projektem.

Filip Zahradnický, foto: David Konečný.

Zahájení bude možné sledovat skrze online stream, který začne v pondělí 8. února ve 20 hodin. V dalších dnech se už festival přesune za obří skleněné čočky pražské náplavky, které jsou podle architekta Petra Jandy největšími okny kulatého a eliptického tvaru na světě. Performance proběhnou konkrétně v (A)void Floating Gallery, která funguje v Kobce č. 10.

Své site specific představení tady předvede akrobatka Eliška Brtnická, performer a klaun Lukáš Karásek, francouzsko-portugalská performerka Cécile Da Costa a fragmenty svého premiérového představení předvede i Filip Zahradnický. Performance budou probírat od 9. do 12. února vždy od 18 do 20 hodin. Vstupné je zdarma, festival však můžete podpořit zakoupením dárcovské vstupenky v síti GoOut.

Berlínsko-pražská spolupráce

Cirkopolis má za sebou sedm úspěšných ročníků, díky nimž se na českou scénu podívala i řada zahraničních souborů. V roce 2019 tady například právě díky spolupráci s Berlin Circus Festival vystoupila i pětice umělců reprezentující současnou špičku berlínské novocirkusové scény.

Spolupráce nových cirkusů mezi oběma městy funguje obousměrně. Důkazem toho je i fakt, že na posledním „živém“ ročníku Berlin Circus Festival v roce 2019 vystoupilo pražské uskupení Cirk La Putyka s představením ADHD.

Zrovna tohle představení online není, díky platformě Film Naživo však můžete „zajít“ na několik jiných a navíc podpořit účinkující soubory. Ke zhlednutí je mimo jiné například představení Roots, které principál La Putyky Rostislav Novák ml. připravil na míru pro berlínské divadlo nového cirkusu CHAMÄLEON.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Děti z KIDS Company Praha objevují umění 

       ·   04.06.2024
🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Kinder von KIDS Company Prag entdecken Kunst Nejdůležitějším posláním KIDS Company Praha je dvojjazyčná výchova. Probíhá během celého dne tzv. imerzní metodou, kdy s dětmi komunikují češti…

Aktuálně na německém webu

Kinder von KIDS Company Prag entdecken Kunst

       ·   04.06.2024
Die zweistöckige gelbe Villa in der ruhigen Straße Hradešínská im Prager Stadtteil Vinohrady ist schon von weitem zu sehen. Gerade dort siedelt der tschechisch-deutsche Kindergarten KIDS Company Prag, der vor neunzehn Jahren von Markéta Frank