Berlínská Generace Y — Bydlení budoucnosti

18. 1. 2019 | Danuše Siering

bydleni-budoucnosti-bauhaus-campus-nahled

Tento článek navazuje na jeho úvodní část Berlínská Generace YCoworking Places.

Bydlení je velké téma a nápady, jak jej řešit, jsou opravdu kreativní. Zajímavý program představila Tinyhouse Univerzita v rámci výstavy Bauhaus Campus Berlín. V areálu Bauhausu, přímo naproti centrály CDU, dali prostor dvaceti experimentálním modelům bydlení na kolečkách. Autoři jednotlivých projektů chtějí opustit městské struktury a normy a vyzkoušet dočasné postavení „vesnic“ na volných místech ve městě. Co tak použít místa, kde se čeká na stavební povolení, kde je zatím stavební proluka, kde probíhají soudy o pozemek nebo prostě jen leží ladem? A když se situace změní, přes noc zmizet. Zkrátka, urbanismus bez nutných povolení a úřednických překážek. Jde to vůbec? Například berlínský architekt s laoskými kořeny Van Bo Le-Mentzel vytvořil Tiny House, který má základní plochu jen 10 m2. Přesto v něm uložil kuchyňku, sprchu, spací kóji a pracovní stůl. Předpokládá, že tenhle kompletně dřevěný domeček by se dal pronajímat za sto eur na měsíc, a tak vznikl i oficiální název – „stoeurový byteček“.

bydleni-budoucnosti-generace-y

Když už však přijde touha po vlastním bydlení, nabízí se na první pohled kuriózní varianta z dílny architektonického studia June14. Sam a Johanna se poznali v Japonsku, kde oba pracovali v prestižní architektonické kanceláři Sanaa. Otevřít vlastní studio se rozhodli v Berlíně. A první, vskutku nevšední nabídka, na sebe nenechala dlouho čekat. Oslovila je parta deseti přátel – umělci, fotografové, kurátoři a vydavatelé – a objednali si u nich návrh na bydlení v domě v Kurfürstenstrasse, na pozemku, který právě koupili. Na tom by nebylo až tak nic zvláštního, kdyby v zadání nestálo, že byty mají být bez dveří a kde je to možné, tam i  bez stěn… krátce řečeno, postavit dům s komunitním bydlením. Sam a Johanna začali tvořit a ohlas byl v kruzích majitelů tak velký, že během krátké doby se stavba koupí vedlejšího pozemku rozšířila na dvacet bytů. Všechna rozhodnutí se konala demokraticky, zohledněny byly nápady a požadavky každého jednotlivce. V září 2017 se začalo na Kurfürstenstrasse stavět, po osmnácti měsících má být objekt dokončen. Ptám se Sama, zda myslí, že jejich dům bude jednou ukázkou pro bydlení v budoucnosti. „ Ne, to si nemyslím. Ale o takovýchto a podobných alternativách začít uvažovat je způsob, jakým se bude budoucnost ubírat.“ Prohlížím si ty stovky modelů, které vytvořili, než všichni zúčastnění byli spokojeni. A uvědomuji si, že vlastně je to svým způsobem cesta zpět ke kořenům. Vždyť kolik generací našich předků žilo v jedné či dvou světnicích s celou svou početnou rodinou?

june-14-bydleni-budoucnosti
bydleni-budoucnosti-june-14

Berlín má nejvíce single domácností v Německu. Proto nedostatek malých a menších bytů či alternativních možností bydlení je a i nadále zůstane v tomto městě vysoce aktuálním tématem.

Pokračování o Generaci Y — Efektivní výroba zdravých potravin zase za týden, v neděli 27. 1. 2019.

Text Danuše Siering