Street fashion z českých ulic má svou knihu

18. 2. 2018 | Danuše Siering

bof-nahled

Móda. Celospolečenský fenomén, momentálně upřednostňovaný způsob, jak věci dělat a jak na ně nahlížet, který se v čase neustále proměňuje v závislosti na mnoha kulturních a společenských okolnostech. Nejčastěji si ale slovo móda spojujeme s oděvem a celkovým vzezřením člověka. Móda je zároveň jednou z nejopravdovějších a nejvěrnějších výpovědí o stavu naší společnosti, její úrovně a hodnot a také o její politické a názorové pluralitě. Právě o takové módě je i nová kniha Because Of Fashion od Jakuba Ferance, která vyšla v nakladatelství Kniha Zlín.

kniha

V knize se setkáte například s ilustrátorkou Lénou Brauner, bloggerkami z A Cup Of Style, které si z vášně pro módu udělaly živobytí, ikonickým manželským párem Veronikou a Lukášem Hejlíkovými či nepřehlédnutelnými osobnostmi Vladimirem 518, Dominikem Ferim a dalšími.

kniha1
kniha2

Každá stránka knihy je věnovaná jedné osobnosti a je na ní autorem pořízená street style fotografie s větou, kterou ona osobnost napsala. Části fotografické předchází část textová, jejímž prostřednictvím se autor dotýká především fenoménu módy a stylu a definuje také styl Čechů. A samozřejmě nemůže nedojít na sandály v ponožkách…

Jakub Feranec se v knize módou zabývá také v teoretické rovině. K tomu si přizval na pomoc Michala Vaníčka, který se dlouhodobě zabývá českým uměním a architekturou 19. a 20. století a teorií a historií módy a designu.

„Záměr vytvořit knihu se zrodil v lednu roku 2017. V té době jsem už rok a půl do bločku sbíral jen tak bez konkrétního účelu citáty, názory či jen motta a o módě od osobností, jejichž styl mě oslovil a cítil jsem, že mají v dnešní době k módě co říct,“ vysvětluje vznik knihy sám Jakub Feranec. „Chtěl jsem, aby bloček s vlastnoručně napsanými větami, který jsem nosil všude s sebou a neustále ho rozšiřoval, inspiroval nejen mě, ale i ostatní. A tak se ony věty módních influencerů staly základem knihy o mé práci i vášni — o módě.“

Knihu si můžete zakoupit zde.