🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Petra Ernstberger: Wir brauchen Mut und Anstrengung, für unsere Demokratie zu kämpfen
Paní Ernstbergerová, Česko-německý fond budoucnosti nedávno upravil své programy podpory tak, aby mohly být využity i pro Ukrajinu a její obyvatele. Jak by taková podpora mohla vypadat?
Projekty je nově možné přihlašovat a podporovat tak německo-české humanitární aktivity na pomoc ukrajinským občanům a zmírnění jejich utrpení. Jsou určeny pro ty, kteří chtějí plánovat a organizovat německo-české charitativní akce s cílem shromáždit finanční a materiální prostředky na humanitární pomoc a pro ty, kteří chtějí realizovat německo-české aktivity na pomoc ukrajinským uprchlíkům v jejich nelehké situaci. Program se nazývá RE-START II, lze jej financovat maximálně do výše 4000 eur a 30 % podíl spolufinancování lze pokrýt dobrovolnou prací. Podle toho lze upravit i aktuální projekty.
Na čem mohou podle vás Německo a Česká republika v současnosti spolupracovat, aby významně přispěly k jednotě a bezpečnosti Evropy v době krize?
Úzká spolupráce by měla probíhat na úrovni EU, ale také bilaterálně. Za tímto účelem mohou oba státy využít všech možností dialogu s Ruskem a příslušných cest k hledání mírového řešení tohoto konfliktu. Umím si také představit spolupráci při řešení toku uprchlíků.
Máte zkušenosti jako politička, řadu let jste byla poslankyní. Myslíte si, že se Západ poučil z nedávné ruské agrese? Jak by se podle vás měl vypořádat s jinými diktaturami, jako je Čína, a jejich kulturními, vzdělávacími a vědeckými projekty, které jsou často infiltrovány tajnými službami?
Západ se musel děsivě poučit, že „změna prostřednictvím obchodu“ nefunguje, pokud k tomu v Rusku není politická vůle. Stejně těžké bylo zjištění, zejména pro Německo, že národní obrana v důsledku dlouhých období míru v západní Evropě neztratila nic na své důležitosti. Kancléř proto dal dohromady stomiliardový balík pro Bundeswehr. Bez ohledu na to zůstává hledání mírových prostředků řešení konfliktů a udržování dialogu prostředkem první volby. S ohledem na Čínu je nutná ostražitost a kritické oko. O cílech těchto států musíme mít vždy jasno a také je ukotvit ve vztahu k našim cílům. Když jsou opuštěny mírové cíle, jednostranné závislosti se vymstí, jak nám nyní Rusko brutálně ukazuje.
Co ještě mohou občané a politici Německa a České republiky udělat, aby zabránili budoucímu vlivu diktátorských režimů?
Potřebujeme edukaci, politické vzdělání o různých politických systémech, jejich výhodách a nevýhodách. K boji za naši demokracii potřebujeme odvahu a úsilí. Demokracii je třeba budovat znovu a znovu, protože ji nelze považovat za samozřejmost. Nebezpečí číhá zevnitř i zvenčí. Bohužel to můžeme vidět na příkladu našich dvou států. Za tímto účelem lze v našich dvou zemích podporovat společné iniciativy a aktivity. Je třeba zapojit občany. Druhým aspektem je podle mého názoru vysvětlit význam Evropské unie a vnímat ji jako důležitého partnera, na jehož úrovni lze zintenzivnit spolupráci mezi Německem a Českou republikou. Občané musí mít k EU pozitivní vztah, protože zaručuje mír, bezpečnost a hospodářský pokrok, který jediný národní stát nemůže nikdy zaručit.