Petra Ernstbergerová: Vůči diktaturám se musíme mít na pozoru

Jednatelka Česko-německého fondu budoucnosti Petra Ernstbergerová
Šéfka Česko-německého fondu budoucnosti Petra Ernstbergerová popisuje, jak fond upravil podporu projektů, umožňujících nyní i pomoc Ukrajincům a upozorňuje na rostoucí vliv diktátorských režimů na životy Čechů a Němců.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Petra Ernstberger: Wir brauchen Mut und Anstrengung, für unsere Demokratie zu kämpfen

Paní Ernstbergerová, Česko-německý fond budoucnosti nedávno upravil své programy podpory tak, aby mohly být využity i pro Ukrajinu a její obyvatele. Jak by taková podpora mohla vypadat?

Projekty je nově možné přihlašovat a podporovat tak německo-české humanitární aktivity na pomoc ukrajinským občanům a zmírnění jejich utrpení. Jsou určeny pro ty, kteří chtějí plánovat a organizovat německo-české charitativní akce s cílem shromáždit finanční a materiální prostředky na humanitární pomoc a pro ty, kteří chtějí realizovat německo-české aktivity na pomoc ukrajinským uprchlíkům v jejich nelehké situaci. Program se nazývá RE-START II, ​​lze jej financovat maximálně do výše 4000 eur a 30 % podíl spolufinancování lze pokrýt dobrovolnou prací. Podle toho lze upravit i aktuální projekty.

Na čem mohou podle vás Německo a Česká republika v současnosti spolupracovat, aby významně přispěly k jednotě a bezpečnosti Evropy v době krize?

Úzká spolupráce by měla probíhat na úrovni EU, ale také bilaterálně. Za tímto účelem mohou oba státy využít všech možností dialogu s Ruskem a příslušných cest k hledání mírového řešení tohoto konfliktu. Umím si také představit spolupráci při řešení toku uprchlíků.

Máte zkušenosti jako politička, řadu let jste byla poslankyní. Myslíte si, že se Západ poučil z nedávné ruské agrese? Jak by se podle vás měl vypořádat s jinými diktaturami, jako je Čína, a jejich kulturními, vzdělávacími a vědeckými projekty, které jsou často infiltrovány tajnými službami?

Západ se musel děsivě poučit, že „změna prostřednictvím obchodu“ nefunguje, pokud k tomu v Rusku není politická vůle. Stejně těžké bylo zjištění, zejména pro Německo, že národní obrana v důsledku dlouhých období míru v západní Evropě neztratila nic na své důležitosti. Kancléř proto dal dohromady stomiliardový balík pro Bundeswehr. Bez ohledu na to zůstává hledání mírových prostředků řešení konfliktů a udržování dialogu prostředkem první volby. S ohledem na Čínu je nutná ostražitost a kritické oko. O cílech těchto států musíme mít vždy jasno a také je ukotvit ve vztahu k našim cílům. Když jsou opuštěny mírové cíle, jednostranné závislosti se vymstí, jak nám nyní Rusko brutálně ukazuje.

Co ještě mohou občané a politici Německa a České republiky udělat, aby zabránili budoucímu vlivu diktátorských režimů?

Potřebujeme edukaci, politické vzdělání o různých politických systémech, jejich výhodách a nevýhodách. K boji za naši demokracii potřebujeme odvahu a úsilí. Demokracii je třeba budovat znovu a znovu, protože ji nelze považovat za samozřejmost. Nebezpečí číhá zevnitř i zvenčí. Bohužel to můžeme vidět na příkladu našich dvou států. Za tímto účelem lze v našich dvou zemích podporovat společné iniciativy a aktivity. Je třeba zapojit občany. Druhým aspektem je podle mého názoru vysvětlit význam Evropské unie a vnímat ji jako důležitého partnera, na jehož úrovni lze zintenzivnit spolupráci mezi Německem a Českou republikou. Občané musí mít k EU pozitivní vztah, protože zaručuje mír, bezpečnost a hospodářský pokrok, který jediný národní stát nemůže nikdy zaručit.

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Tajemnosti Mily Fürstové v Hradci Králové

       ·   07.05.2024
Pochází z Čech, ale žije ve Velké Británii. Je nejmladší členkou umělecké akademie The Royal West of England Academy v Bristolu. Její práce se nacházejí ve sbírkách královny Alžběty II. a V&A Musea v Londýně:

Aktuálně na německém webu

Geheimnisse von Míla Fürstová in Hradec Králové

       ·   07.05.2024
Sie ist eine der bedeutendsten zeitgenössischen Künstlerpersönlichkeiten. Sie stammt aus Tschechien, lebt seit dreißig Jahren in Großbritannien. Ihre Werke befinden sich in den Sammlungen von Königin Elisabeth II. und dem V&A Museum in London: die

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und