Právě s tímto materiálem se stal hvězdou sochařského festivalu „Sculpture line“ 2017, kdy se Jan Dostál představil veřejnosti sochou nazvanou „Hyena“. Nyní se bravurně uchopil nové výzvy. V rámci projektu Street Art Praha 2019 zhmotnil název Domu Černá labuť a tím jen potvrdil pravdivost starého přísloví: Nomen est omen. Rozhovor jsme pořídili hned ráno, po oné probdělé noci, kdy na tvorbě sprejované černé labutě pracoval více než pět hodin.
[yt url=“https://youtu.be/34dIQBcISbA“]
„Teďkom jsem se probudil, dřív jsme to nezvládál po té včerejší noci“, byla první slova. Ale potom odpovědi z něj frčely ještě nabité adrenalinem:
Jane, můžete z vašeho pohledu porovnat street art v Praze a zahraničí?
Hlavní je celkové vnímání street artu. V Česku se ještě stále považuje za negativní věc, kdežto v zahraničí se využívá street art čím dál častěji v městských zástavbach přímo jako zakázka pro umělce naprosto legálním způsobem a s honorářem.
Jste součástí projektu Street art Praha 2019, první akcí svého druhu. Jaký máte názor na tuto akci jako umělec?
Je to skvělý progresivní projekt. Včera večer byla naprosto úžasná atmosféra při akci. Moci přímo v centru Prahy tvořit sprejama je neskutečná příležitost.
Jaký máte názor na tuto akci z pohledu Pražáků, kteří se probudili do pomalované Prahy?
Měli by si to užít, hned tak se tato akce opakovat nebude.
Na čem kromě street artu aktuálně pracujete?
Street artu se věnuji jen okrajově, toto byl můj první projekt, co jsem dělal se sprejem. Bylo pro mě skvělé zkusit pracovat s úplně jinou technologií. Hlavní moji náplní je práce s kovem a vytváření kovových objektů. Momentálně jeden můj objekt stojí na Náměstí Republiky v Praze.
Více info o umělci: www.jandostal.com
Více info o akci Street Art Praha 2019 najdete od středy na webu: https://vyjadri-se.cz
Text Danuše Siering