Stavíme Prahu – Město pro lidi, kteří mají kde žít, kde pracovat a kde se bavit

Interaktivní mapa pražské výstavby, platforma pro developery, památkáře nebo samosprávu a způsob, jak bojovat s ekonomickou krizí. To vše by měla být nově vznikající iniciativa Stavíme Prahu.

Hlavním impulsem pro vznik projektu byla současná situace ve výstavbě nových bytů a komerčních projektů v metropoli. Na enormně dlouhé schvalovací procesy i nedostatečnou aktivitu státu a úřadu si v rámci této problematiky stěžují všechny zainteresované strany. Podle jednoho ze zakladatelů projektu, Jaromíra Hasoně, jsou to „nejen developeři, stavební firmy či realitní společnosti, ale i odborníci na urbanistiku, architekti či demografové. A tahle platforma by měla stát a dané úřady mimo jiné ponouknout, aby se v Praze, a nejen v Praze, konečně začalo něco dít.“

Cílem Stavíme Prahu je všem přehledně ukázat, kde a co se dá v Praze ještě stavět a také vytvořit prostor pro odbornou debatu o budoucím rozvoji města a udržitelné výstavbě. Proto je do projektu důležité zahrnout co nejvíce subjektů, které zastávají různé pohledy na věc. „Chceme ke spolupráci oslovit nejen developery či stavební firmy, ale i urbanisty, památkáře, Institut plánování a rozvoje, společnost ICT Praha a v neposlední řadě městské části i magistrát hlavního města,“ říká Jaromír Hasoň.

Od této diskuze si zakladatelé projektu slibují, že pomůže ukázat cestu, jak se ze současné krize dostat. Podle nich by v této situaci měly mít všechny strany jeden totožný zájem: „Město pro lidi, kteří mají kde žít, kde pracovat a kde se bavit.“ Projekt je nyní ve fázi programmingu a hledání partnerů, aby bylo možné ho na podzim naplno spustit.

A co bude dál? „Do budoucna nechceme zůstat jen u developerských projektů. Projekt Stavíme Prahu může pomoct i při plánování dopravních staveb, výluk v MHD a podobně. Může ale navigovat i občany, ať už potřebují na příslušný úřad, na vyšetření do nemocnice nebo třeba jen chtějí vědět, co se to staví u nich před domem. Proto taky chceme, aby i město a samospráva jako taková byly u toho,” dodává Jaromír Hasoň.

Více informací získáte na: info@stavimeprahu.cz

Mohlo by vás zajímat

Wikimedia Dirk Ingo Franke
Přečtěte si

Neues Ufer, Hauptstrasse a  Bowieho byt v prvním patře vlevo

Neues Ufer – bar, kam chodil David Bowie s Iggy Popem. Vždy jsem chtěl zajít, ale až teprve před pěti lety tam byl poprvé. Hauptstrasse 157, Schöneberg. Zas tam sedím a pozoruji starý závěs a mozaiku na zemi, jako bych se propadal ne do 70. let, ale padesátých, ještě před vybudováním Zdi, která odtud nebyla daleko. David Bowie do těchto míst – bydlel jen o pár metrů dál, v Hauptstrasse 155 – přijíždí na konci roku 1976, trochu unaven z velkých metropolí a neustálého cestování, nepatrně se ztratit.
Přečtěte si

Berlín je jistota, Praha dobrodružstvím. Chtěla bych propojit obě metropole, říká Danuše Siering pro LN

Již na jaře příštího roku by mohla odstartovat revitalizace jedné z nejrušnějších pražských lokalit, a to okolí ulice Na Poříčí. Ta by se měla proměnit na artový bulvár, kde by byly zahrádky a lidi by se tam rádi potkávali. Za projektem stojí Danuše Siering, kterou inspirovaly občanské iniciativy z Berlína, kde jsou lidé mnohem aktivnější. Díky jejímu projektu GoFlorenc si Pražané vlastními silami vymohli zcela jinou ulici Na Poříčí.
Přečtěte si

Berlínský zápisník Veroniky Jonášové: Senior v županu a dívka s podpatky v pánských trenýrkách

„V Berlíně je dovoleno vše. To je asi zkráceně obsah této knihy.“ Tak zní komentář čtenářské recenze na mou knížku Berlíňanka, která pojednává o módě a životním stylu v Berlíně. Když mě před lety oslovilo nakladatelství, zda bych si takovou knížku nenapsala, s nadšením jsem kývla a pustila se do pátrání po tom, co je to tedy ona berlínská móda. Jenže teď si nejsem jistá, zda něco jako berlínská móda vůbec existuje. Je zde prostě dovoleno vše. Fádní i odvážné. Nudné i provokativní. Lidé se tu na ulicích nepozastavují nad ničím, a tak nikoho nevzruší nejrůznější kreace.

Nejčtenější v kategorii Society