Hlavním impulsem pro vznik projektu byla současná situace ve výstavbě nových bytů a komerčních projektů v metropoli. Na enormně dlouhé schvalovací procesy i nedostatečnou aktivitu státu a úřadu si v rámci této problematiky stěžují všechny zainteresované strany. Podle jednoho ze zakladatelů projektu, Jaromíra Hasoně, jsou to „nejen developeři, stavební firmy či realitní společnosti, ale i odborníci na urbanistiku, architekti či demografové. A tahle platforma by měla stát a dané úřady mimo jiné ponouknout, aby se v Praze, a nejen v Praze, konečně začalo něco dít.“
Cílem Stavíme Prahu je všem přehledně ukázat, kde a co se dá v Praze ještě stavět a také vytvořit prostor pro odbornou debatu o budoucím rozvoji města a udržitelné výstavbě. Proto je do projektu důležité zahrnout co nejvíce subjektů, které zastávají různé pohledy na věc. „Chceme ke spolupráci oslovit nejen developery či stavební firmy, ale i urbanisty, památkáře, Institut plánování a rozvoje, společnost ICT Praha a v neposlední řadě městské části i magistrát hlavního města,“ říká Jaromír Hasoň.
Od této diskuze si zakladatelé projektu slibují, že pomůže ukázat cestu, jak se ze současné krize dostat. Podle nich by v této situaci měly mít všechny strany jeden totožný zájem: „Město pro lidi, kteří mají kde žít, kde pracovat a kde se bavit.“ Projekt je nyní ve fázi programmingu a hledání partnerů, aby bylo možné ho na podzim naplno spustit.
A co bude dál? „Do budoucna nechceme zůstat jen u developerských projektů. Projekt Stavíme Prahu může pomoct i při plánování dopravních staveb, výluk v MHD a podobně. Může ale navigovat i občany, ať už potřebují na příslušný úřad, na vyšetření do nemocnice nebo třeba jen chtějí vědět, co se to staví u nich před domem. Proto taky chceme, aby i město a samospráva jako taková byly u toho,” dodává Jaromír Hasoň.
Více informací získáte na: info@stavimeprahu.cz