Tipy WeTravel – Prázdninové tipy na dovolenou u vody

Kam se chystáte na dovolenou – do apartmánů k přehradě, do hotelu k jezeru, do kempu k řece nebo na chatu k rybníku? Ať tam či tam, ve všech případech hraje svoji podstatnou roli voda. Proč je odjakživa magnetem, který nás k sobě tak táhne a jaké pro vás máme tipy?

Ať už si to uvědomujeme či nikoli automaticky naši letní dovolenou párujeme s vodou a není to jen kvůli tomu, že k létu patří koupání, romantické projížďky na šlapadlech nebo vodácká turistika a samozřejmě moře. Vodní plochy a toky člověka historicky vždy přitahovaly. V minulosti to bylo spíše kvůli práci a hygieně, dnes hlavně z rekreačních důvodů. Důkazem toho jsou i podnikatelské počiny, při kterých hraje klíčovou roli právě voda. Příkladem může být i úspěšný rodinný festival u vody Přehrady.

Lidé si podél vody vždy automaticky stavěli svá obydlí, hrady měly vodní příkop, uprostřed téměř každé vesnice byl rybník, každé historicky důležité město protínala řeka. Bydlet u vody znamenalo mít co jíst a pít, umět si poradit s požáry, možnost vybudovat kanalizační systém města a také příležitost vydělat si peníze. Život u řeky ve většině případů vytářel pracovní příležitosti, protože lodní doprava – obzvláště v minulosti – plnila svůj zásadní obchodní účel. Člověk si zároveň mohl nachytat ryby a jejich přebytek vyměnit na trzích za jiné zboží. Jednoduše řečeno zdroj vody byl zároveň zdrojem života. A jak je to nyní?

Voda hraje v krajině stále svou nezastupitelnou roli, nejen kvůli zachování přírodního ekosystému. Navzdory moderním technologiím současného světa, nadále voda zůstává klíčovou součástí života lidí. Přirozeně a podprahově k ní tíhneme a směřujeme. Jen se zamyslete nad tím, kam jezdíte vy a vesměs většina světa na výlety nebo na dovolenou? K moři, k jezerům, řekám, k přehradám… Kde si lidé vždy stavěli a vlastně i dnes budují chaty, chalupy, zkrátka tak zvané druhé bydlení? Právě podél řek a na březích vodních ploch. Zkrátka aniž bychom si to uvědomovali, vodu potřebujeme nejen pít, ale také k tomu, abychom měli kam jezdit za relaxací, sportem, rybolovem, za rekreací.

Pokud milujete windsurfing, jachting, kite či jednoduše řečeno kombinaci velké vodní plochy a větru, který vás nadzvedává nad její neklidnou hladinu, pak se vydejte se na Lipno. Šumavská perla ponořená mezi kopcovité lesy přitahuje nejen milovníky větru, ale také kol a rybaření. Na své si přijdou ale i příznivci in-line brusí, kteří se mohou projet po upravených stezkách přímo podél vodního břehu. Vodní nádrž Lipno je největší přehradní nádrží s největší vodní plochou v České republice a stejně tak jako jiné přehrady ji lemuje řada kempů s atraktivní nabídkou dalších služeb jako jsou například plážové bary, hřiště či letní kina.

Když by vám náhodou bylo Lipno málo, pak se můžete vydat prozkoumat šumavská jezera, která vznikla činností ledovce – Černé, Čertovo, Plešné, Prášilské a jezero Laka. Jde o hluboká lesní jezera s jedinečnou atmosférou a odrazem okolních tmavých lesů a skal. Černé jezero je největším jezerem v tuzemsku, dosahuje hlouby okolo čtyřiceti metrů a dostanete se k němu, stejně tak jako k ostatním, po dobře značených turistických stezkách.

Jižním Čechům dominuje Lipno, Jižní Moravě kralují Nové Mlýny. Ty jsou ekvivalentem aktivní dovolené propojené s degustacemi vína a zejména příznivci nenáročných cyklostezek si přijdou na své. Jde o kaskádu tří přehradních nádrží na řece Dyji a specifickým symbolem tohoto vodního díla je kostel sv. Linharta, který vystupuje z přehrady. Jde o pozůstatek vesnice Mušov, která byla zatopena, aby vodní dílo mohlo vzniknout. Dnes se u Nových Mlýnů sjíždějí jachtaři, rybáři, cyklisti a milovníci vína, protože jde o kraj protkaný vinicemi a vinařstvími v každé vesnici. Nové Mlýny ale ve skutečnosti stojí až na třetí příčce co do velikosti přehradních nádrží v tuzemsku. Druhé místo – možná trochu překvapivě – zaujímá Orlík, který dosahuje ve svém nejhlubším místě až 74 metrů. Hlubší je pouze vodní dílo Dalešice na řece Jihlavě, které je vyhledávaným místem zejména rybářů a potapěčů.

Každý, kdo se zajímá o historické památky kulturního i přírodního charakteru, jistě rád jezdí do Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Do kraje rybníků a zámků rozkládajícího se na ploše 700 km2 mezi Jindřichovým Hradcem a Českými Budějovicemi. Do této části vyráží turisté často s cyklistickým kolem a seznamem památek, které chtějí navštívit – většinou mezi nimi nechybí Schwarzenberská hrobka, zámek Červená Lhota nebo Hluboká nad Vltavou. Velmi populární jsou na Třeboňsku také každoroční výlovy ryb a samozřejmě legendární kapří hranolky, které nabízí každá tamní rybí restaurace.

Spádovou oblastí pro Prahu jsou Slapy. Jde o šestou největší přehradní nádrž v Česku a je součástí tak zvané Vltavské kaskády. Vzhledem k relativní blízkosti od Prahy putují každý víkend na své chaty, chalupy, ale také houseboaty a do kempů stovky Pražanů, kteří chtějí vyměnit prostředí velkoměsta za klidnou náruč přírody. Krajina kolem nádrže láká i řadu jednodenních turistů, kteří často využívají výletní plavby lodí nebo si udělají pěší túru na jednu z kouzelných vyhlídek.

K atraktivitě vodních děl přispívá také fakt, že Češi jsou národem, který zkrátka miluje koupání, kempy a vodní turistiku, takže k jaké vodě letos vyrazíte vy?

Nejčtenější v kategorii Travel

Aktuálně na českém webu

České tóny Dvořákovy Prahy 

       ·   10.09.2024
„To byl nářez!“, prohlásil na konci koncertu pán sedící vedle mě. Stejné nadšení sdílel zaplněný sál pražského Rudolfina, ve kterém bouřlivý standing ovation nebral konce. Letošní Dvořákova Praha nemohla začít lépe.

Ve vzduchu a na zemi

       ·   04.09.2024
„Lano je kotva,“ říká německá vzdušná akrobatka Vivian Friedrich, která žije v Barceloně. Na závěr Mezinárodního festivalu nového cirkusu Letní Letná uvedla představení Kristall Bohème. Tematizuje v něm svoje české kořeny.

Aktuálně na německém webu

Festhalten und Erden 

       ·   02.09.2024
„Das Seil ist ein Anker“, behauptet die deutsche, in Barcelona lebende Trapeze-Künstlerin Vivian Friedrich. Zum Schluss des Prager Akrobatik-Zirkuses Letní Letná führte sie das Stück Kristall Bohème auf. Darin thematisiert sie ihre böhmischen Wurzeln.