RUSKO: „Blockhaus Nikolskoe“, oblíbený výletní lokál mezi parkem Klein-Glienicke a pavím ostrovem Pfaueninsel. Král Friedrich Wilhelm III. jej nechal postavit před 200 lety pro svou dceru a jejího manžela, budoucího cara Nicholase, z důvodu návštěvy Berlína.
NORSKO: Císařská námořní stanice „Kongsnaes“ je jednou z nových restaurací jednoho z nejznámějších berlínských gastronomů Josefa Laggnera. Idylická poloha na Jungfernsee nechá zapomenout, že jsme ve tří milionové metropoli.
Kongsnaes. Foto: Andreas Klaer © Potsdamer.
VÍDEŇ: „Prater“ v Prenzlauer Berg, ale také kultovní kavárna „Café Einstein“ na Kurfürstenstrasse jsou snad více vídeňské než ty v samotném rakouském hlavním městě.
NEW YORK: Prominentní restaurace „Grill Royal“ nebo „Gendarmerie“ v Mitte nejlépe vystihují pocit být v NYC. Podobně působí i nový mrakodrap hotel „Waldorf Astoria“ na Bahnhof ZOO. Kreuzberg a Neukölln („Kreuzkölln“) jsou stejně hip a cool jako Brooklyn.
Waldorf Astoria Berlin © Hilton.
ŘECKO: Okolí muzejního ostrova Museumsinsel bývá nazýváno Athény na Sprévě.
TURECKO: Turecký trh Maybachufer poblíž Kottbusser Tor v Berlíně-Kreuzbergu je otevřen každé úterý a pátek. Velmi autentické. Budete mít pocit, že za chvíli přijde paša i s harémem.
TEL AVIV: Cítit se izraelsky v Berlíně je škola pro začátečníky. Restaurace „Neni“ v hotelu 25hours s výhledem na opičí pavilon v ZOO, Feinberg’s ve Fuggerstrasse nebo snídaňové hody v „Benedict“ v Uhlandstrasse. A samozřejmě Mani v hotelu Amano.
Benedict © TopBrunch.de.
FRANCIE: Kultovní místa jako „Paris Bar“ na Kantstrasse, „Le Faubourg“, ale také „Entrecote“ v Mitte mají flair jako v Paříži. Nezapomeňte na brasserii Lamazere, Le Piaf nebo Pastis. Francouzská obsluha je samozřejmostí, stejně jako trè chic atmosféra a výborné jídlo. O vínu snad psát nemusím…
Le Faubourg. Foto: F. Anthea Schaap © tip Berlin.
ASIE: Kantstrasse by se vlastně mohla jmenovat Asiastrasse. S restauracemi jako Good Friends, Madame Ngo, Funky Fish a 893 Ryotei jen začínáme. Připočtěme k tomu stovky malých restaurací a bister. Byť to zní neuvěřitelně, jsou pořád plné.
ITÁLIE: Na jihovýchodě Berlína v Köpenicku se nachází sídliště Nové Benátky, i když má pouze pět kanálů a 13 mostů. Italskou restauraci najdete v každé ulici; každý Berlíňan má totiž „svého“ Itala. Mám jednoho doporučit? Il Calice na Walter-Benjamin-Platz.
Il Calice © Il Calice.
MOŘE v BERLÍNĚ: Přírodní koupaliště Wannsee je nejen jedním z největších v Evropě, ale také oslavilo již 113 narozeniny. Odpovědí na východní straně je jezero Müggelsee, které je s plochou 7,4 m2 největším jezerem v Berlíně. Celkem je v metropoli 50 jezer, 3 řeky a 8 kanálů.
HOLLYWOOD: Filmové ateliéry Babelsberg v Postupimi byly opravdu evropským Hollywoodem.
ČESKO: Nejznámější česká restaurace Zlatá Praha už dávno zavřela své brány. Chcete-li se nadýchat českého vzduchu a podívat se, které české umění se prezentuje v Berlíně, zajděte do Českého Centra ve Wilhelmstrasse, které je součástí České ambasády. Brutalismus architektů Machoninových má v Česku sourozence – obchodní dům Kotva v Praze a hotel Thermal v Karlových Varech.
Velvyslanectví České republiky v Berlíně. Foto: Veronika Vlachová, © Český rozhlas.