Na cestu kolem světa do Berlína

Turisté a cestovatelé mohou v současné době jen snít o oblíbených destinacích, jako jsou New York, Paříž nebo Tel Aviv. Létat se nikomu nechce, a když cestovat, tak nanejvýš autem do sousední země. Nemusíte však cestovat daleko… Stačí do Berlína, kde se lehce přenesete i do těch destinací, kam se tento rok zřejmě nedostaneme.

RUSKO: „Blockhaus Nikolskoe“, oblíbený výletní lokál mezi parkem Klein-Glienicke a pavím ostrovem Pfaueninsel. Král Friedrich Wilhelm III. jej nechal postavit před 200 lety pro svou dceru a jejího manžela, budoucího cara Nicholase, z důvodu návštěvy Berlína.

NORSKO: Císařská námořní stanice “Kongsnaes“ je jednou z nových restaurací jednoho z nejznámějších berlínských gastronomů Josefa Laggnera. Idylická poloha na Jungfernsee nechá zapomenout, že jsme ve tří milionové metropoli.

Kongsnaes. Foto: Andreas Klaer © Potsdamer.

VÍDEŇ: „Prater“ v Prenzlauer Berg, ale také kultovní kavárna „Café Einstein“ na Kurfürstenstrasse jsou snad více vídeňské než ty v samotném rakouském hlavním městě.

NEW YORK: Prominentní restaurace „Grill Royal“ nebo „Gendarmerie“ v Mitte nejlépe vystihují pocit být v NYC. Podobně působí i nový mrakodrap hotel „Waldorf Astoria“ na Bahnhof ZOO. Kreuzberg a Neukölln („Kreuzkölln“) jsou stejně hip a cool jako Brooklyn.

Waldorf Astoria Berlin © Hilton.

ŘECKO: Okolí muzejního ostrova Museumsinsel bývá nazýváno Athény na Sprévě.

TURECKO: Turecký trh Maybachufer poblíž Kottbusser Tor v Berlíně-Kreuzbergu je otevřen každé úterý a pátek. Velmi autentické. Budete mít pocit, že za chvíli přijde paša i s harémem.

TEL AVIV: Cítit se izraelsky v Berlíně je škola pro začátečníky. Restaurace „Neni“ v hotelu 25hours s výhledem na opičí pavilon v ZOO, Feinberg’s ve Fuggerstrasse nebo snídaňové hody v „Benedict“ v Uhlandstrasse. A samozřejmě Mani v hotelu Amano.

Benedict © TopBrunch.de.

FRANCIE: Kultovní místa jako „Paris Bar“ na Kantstrasse, “Le Faubourg”, ale také „Entrecote“ v Mitte mají flair jako v Paříži. Nezapomeňte na brasserii Lamazere, Le Piaf nebo Pastis. Francouzská obsluha je samozřejmostí, stejně jako trè chic atmosféra a výborné jídlo. O vínu snad psát nemusím…

Le Faubourg. Foto: F. Anthea Schaap © tip Berlin.

ASIE: Kantstrasse by se vlastně mohla jmenovat Asiastrasse. S restauracemi jako Good Friends, Madame Ngo, Funky Fish a 893 Ryotei jen začínáme. Připočtěme k tomu stovky malých restaurací a bister. Byť to zní neuvěřitelně, jsou pořád plné.

ITÁLIE: Na jihovýchodě Berlína v Köpenicku se nachází sídliště Nové Benátky, i když má pouze pět kanálů a 13 mostů. Italskou restauraci najdete v každé ulici; každý Berlíňan má totiž “svého” Itala. Mám jednoho doporučit? Il Calice na Walter-Benjamin-Platz.

Il Calice © Il Calice.

MOŘE v BERLÍNĚ: Přírodní koupaliště Wannsee je nejen jedním z největších v Evropě, ale také oslavilo již 113 narozeniny. Odpovědí na východní straně je jezero Müggelsee, které je s plochou 7,4 m2 největším jezerem v Berlíně. Celkem je v metropoli 50 jezer, 3 řeky a 8 kanálů.

HOLLYWOOD: Filmové ateliéry Babelsberg v Postupimi byly opravdu evropským Hollywoodem.

ČESKO: Nejznámější česká restaurace Zlatá Praha už dávno zavřela své brány. Chcete-li se nadýchat českého vzduchu a podívat se, které české umění se prezentuje v Berlíně, zajděte do Českého Centra ve Wilhelmstrasse, které je součástí České ambasády. Brutalismus architektů Machoninových má v Česku sourozence – obchodní dům Kotva v Praze a hotel Thermal v Karlových Varech.

Velvyslanectví České republiky v Berlíně. Foto: Veronika Vlachová, © Český rozhlas.

Mohlo by vás zajímat

Shutterstock
Přečtěte si

Architekti a urbanisté v Mnichově ukazují, jak by řešili bezdomovectví

Zatímco v Mnichově má člověk v průměru k dispozici 39 metrů čtverečních, jsou ve světě města, kde se o takovém prostoru může lidem jenom zdát. Podle OSN žije v současnosti na zeměkouli 1,6 miliardy lidí v nevyhovujících bytových podmínkách nebo bez vlastní střechy nad hlavou. Tento globální, komplikovaný a choulostivý problém reflektuje mnichovské Muzeum architektury Technické univerzity v Pinakotéce Moderny na výstavě s varovným názvem „Who’s next“, Kdo je další?, a představuje devatenáct inovativních modelů bydlení.
Přečtěte si

Ošemetné provizorium. Státní divadlo bude kvůli sanaci dočasně hrát v torzu haly ze Třetí říše

Státní divadlo Norimberk, největší multižánrová scéna Bavorska zahrnující operu, balet, činohru a koncerty bude od roku 2025 hrát na nové, dočasné adrese. Na šest set padesát zaměstnanců se přestěhuje do monumentálního torza nikdy nedokončené Kongresové haly, jedné z mála dochovaných staveb připomínajících éru Třetí říše. Důvodem je nezbytná rekonstrukce stávající budovy z roku 1905 v centru Norimberku. Dočasná adresa oživila stíny minulosti a nekončící debatu o tom, jak nakládat s jejími relikty.
Přečtěte si

Architekt Adam Gebrian: Praha je město s obrovským potenciálem, který ještě zdaleka není využitý

Město s velikým množstvím veřejného prostoru, který ale mnozí lidé neumí ocenit a tím pádem není ani využívaný, to je Praha podle Adama Gebriana. Architekt zabývající se kvalitou života ve městě vidí příčinu tohoto stavu do značné míry ve vnímání obyvatel české metropole, kteří většinou městské prostředí považují spíše za prostor pro přesun mezi prací a bydlením a své víkendy tráví raději mimo město. V Praze tak nevzniká poptávka po kvalitním veřejném prostoru, kde by člověk mohl strávit klidně celý den. Není přitom vždy potřeba obrovských investic, mnohdy k příjemnějšímu fungování místa stačí vyřešit detail, ať už je to pítko, pohodlný průchod, nebo třeba přechod přes silnici.

Nejčtenější v kategorii Society