Rozhovor se zakladatelem Sculpture Line

Sochařský festival Sculpture Line od 6. června již popáté proměnil Prahu v živoucí galerii.Sochařský festival Sculpture Line od 6. června již popáté proměnil Prahu v živoucí galerii.

Historie festivalu se začala psát teprve před pár lety, a přesto se jeho originální sochy a instalace stihly stát nedílnou součástí celé řady českých a moravských měst a sochařská linka s velkým úspěchem zamířila i do zahraničí. Potkali jsme se se zakladatelem Sculpture Line Ondřejem Škarkou a položili mu několik otázek.

Jak vznikl nápad uspořádat sochařský festival?
Prvotní impulz přišel od samotných umělců. Oslovili mě, zda bych nechtěl v Praze po vzoru jiných měst uspořádat sochařský festival. A mě ta myšlenka nadchla. Znal jsem podobné formáty ze zahraničí a tady mi něco podobného chybělo. První rok jsme byli pouze v Praze a dnes vede sochařská linka Sculpture Line do tří států a čtrnácti měst…

Plánovali jste, že se Sculpture Line takto rozroste?
Zpočátku jsme neměli žádná velká očekávání. Věděli jsme, že uděláme jeden ročník a pak se ukáže, co dál. Ale netušili jsme, že to bude mít tak pozitivní hlasy. A to ze všech stran, nejen od veřejnosti, ale i od samotných umělců, vedení měst i partnerů.

Co je hlavním cílem festivalu?
Jedním z našich cílů je přiblížit díla současných umělců široké veřejnosti. Vytrhnout umění z galerií a přinést ho za lidmi do ulic, doslova jim ho postavit do cesty. A na druhou stranu tím, že na veřejná prostranství umísťujeme umělecká díla, tak se snažíme prostor kultivovat a rozvíjet. Chceme dát známým místům úplně nový rozměr. Běžnému člověku může připadat, že umístění soch je nahodilé, ale opak je pravdou. Spolupracujeme s urbanisty, architekty, kurátory, umělci. Na druhé straně pak stojí další lidé z měst a městských částí, kteří se tomu také intenzivně věnují.

sculpture-line-sochy-v-ulici-praha

Co bude dál?
Teď momentálně se snažím soustředit na letošní pátý ročník. Od začátku jsme ušli kus cesty, což potvrzuje i skutečnost, že jsme právě otevřeli sochařský park v Lucembursku. Úzce spolupracujeme s prestižním německým projektem NordArt. Přijde mi to až neuvěřitelné. Do budoucna chceme dále rozvíjet zahraniční část sochařské linky, budeme se také ještě více soustředit na kvalitu a na smysluplné propojení míst a děl.

Sculpture Line 2019

Sculpture Line pokračuje v tradici toho nejlepšího z minulých ročníků této mezinárodní a mezistátní přehlídky soch. Několik desítek instalací je k vidění v řadě českých a moravských měst od Prahy a Plzně přes Pardubice až po Ostravu či Olomouc. Veřejnost se může těšit na díla renomovaných českých i zahraničních sochařů, jako jsou například Michal Gabriel, Kurt Gebauer, Stefan Milkov, Lukáš Rais nebo Jaroslav Róna.

Sculpture Line v číslech

5 ročníků – 3 státy – 14 měst – 48 umělců – 137 instalací

www.sculptureline.cz

Text Lucie Čunderlíková

Nejčtenější v kategorii Society