Rozhovor se zakladatelem Sculpture Line

Sochařský festival Sculpture Line od 6. června již popáté proměnil Prahu v živoucí galerii.Sochařský festival Sculpture Line od 6. června již popáté proměnil Prahu v živoucí galerii.

Historie festivalu se začala psát teprve před pár lety, a přesto se jeho originální sochy a instalace stihly stát nedílnou součástí celé řady českých a moravských měst a sochařská linka s velkým úspěchem zamířila i do zahraničí. Potkali jsme se se zakladatelem Sculpture Line Ondřejem Škarkou a položili mu několik otázek.

Jak vznikl nápad uspořádat sochařský festival?
Prvotní impulz přišel od samotných umělců. Oslovili mě, zda bych nechtěl v Praze po vzoru jiných měst uspořádat sochařský festival. A mě ta myšlenka nadchla. Znal jsem podobné formáty ze zahraničí a tady mi něco podobného chybělo. První rok jsme byli pouze v Praze a dnes vede sochařská linka Sculpture Line do tří států a čtrnácti měst…

Plánovali jste, že se Sculpture Line takto rozroste?
Zpočátku jsme neměli žádná velká očekávání. Věděli jsme, že uděláme jeden ročník a pak se ukáže, co dál. Ale netušili jsme, že to bude mít tak pozitivní hlasy. A to ze všech stran, nejen od veřejnosti, ale i od samotných umělců, vedení měst i partnerů.

Co je hlavním cílem festivalu?
Jedním z našich cílů je přiblížit díla současných umělců široké veřejnosti. Vytrhnout umění z galerií a přinést ho za lidmi do ulic, doslova jim ho postavit do cesty. A na druhou stranu tím, že na veřejná prostranství umísťujeme umělecká díla, tak se snažíme prostor kultivovat a rozvíjet. Chceme dát známým místům úplně nový rozměr. Běžnému člověku může připadat, že umístění soch je nahodilé, ale opak je pravdou. Spolupracujeme s urbanisty, architekty, kurátory, umělci. Na druhé straně pak stojí další lidé z měst a městských částí, kteří se tomu také intenzivně věnují.

sculpture-line-sochy-v-ulici-praha

Co bude dál?
Teď momentálně se snažím soustředit na letošní pátý ročník. Od začátku jsme ušli kus cesty, což potvrzuje i skutečnost, že jsme právě otevřeli sochařský park v Lucembursku. Úzce spolupracujeme s prestižním německým projektem NordArt. Přijde mi to až neuvěřitelné. Do budoucna chceme dále rozvíjet zahraniční část sochařské linky, budeme se také ještě více soustředit na kvalitu a na smysluplné propojení míst a děl.

Sculpture Line 2019

Sculpture Line pokračuje v tradici toho nejlepšího z minulých ročníků této mezinárodní a mezistátní přehlídky soch. Několik desítek instalací je k vidění v řadě českých a moravských měst od Prahy a Plzně přes Pardubice až po Ostravu či Olomouc. Veřejnost se může těšit na díla renomovaných českých i zahraničních sochařů, jako jsou například Michal Gabriel, Kurt Gebauer, Stefan Milkov, Lukáš Rais nebo Jaroslav Róna.

Sculpture Line v číslech

5 ročníků – 3 státy – 14 měst – 48 umělců – 137 instalací

www.sculptureline.cz

Text Lucie Čunderlíková

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Kávou nejposedlejší metropole – Praha pátá, Berlín jedenáctý

Na světě se vypijí každý den přibližně dvě miliardy šálků kávy. Bez ohledu na společenské postavení, na metodu přípravy, na způsob podávání. Věřili byste tomu, že Praha je podle BrewSmartly.com na žebříčku kávou nejposedlejších měst světa za rok 2021 na pátém místě? Berlín na jedenáctém. Zlato náleží Amsterdamu.
Přečtěte si

Vánoce za plotem uprchlického tábora

Moci slavit Vánoce doma s rodinou se zdá být samozřejmost, pohled do nedávné minulosti ale svědčí o opaku. Po komunistickém převratu v únoru 1948 odešly z Československa desítky tisíc lidí. V uprchlických táborech v Německu, kde byli nuceni dlouhé měsíce vyčkávat, mnozí z nich strávili i vánoční svátky. Ty se pak nesly ve znamení stesku po domově, strachu o osud příbuzných a přátel za železnou oponou i nekonečných emigračních procedur. Četná svědectví uprchlíků však ukazují, že i v obtížných chvílích byly Vánoce pro většinu z nich krásným svátkem.
Přečtěte si

Na Halloween se Berlín představil zájemcům v ponurém světle

Blíží se 31. říjen a Berlíňané se opět připravují na Halloween. Letos je ale všechno trochu jinak, čarodějnice, upíři a duchové nemohou slavit tak bouřlivě a přecházet z domu do domu jako v předchozích letech. I tento Halloween se však v Berlíně budou konat akce odkazující na tento původně keltský lidový svátek. Průmysl cestovního ruchu má pro tuto příležitost připravené vyprávění o masovém vrahovi, ale i prohlídku někdejších popravišť a dějišť honů na čarodějnice.

Nejčtenější v kategorii Society