Rozhovor se zakladatelem Sculpture Line

Sochařský festival Sculpture Line od 6. června již popáté proměnil Prahu v živoucí galerii.Sochařský festival Sculpture Line od 6. června již popáté proměnil Prahu v živoucí galerii.

Historie festivalu se začala psát teprve před pár lety, a přesto se jeho originální sochy a instalace stihly stát nedílnou součástí celé řady českých a moravských měst a sochařská linka s velkým úspěchem zamířila i do zahraničí. Potkali jsme se se zakladatelem Sculpture Line Ondřejem Škarkou a položili mu několik otázek.

Jak vznikl nápad uspořádat sochařský festival?
Prvotní impulz přišel od samotných umělců. Oslovili mě, zda bych nechtěl v Praze po vzoru jiných měst uspořádat sochařský festival. A mě ta myšlenka nadchla. Znal jsem podobné formáty ze zahraničí a tady mi něco podobného chybělo. První rok jsme byli pouze v Praze a dnes vede sochařská linka Sculpture Line do tří států a čtrnácti měst…

Plánovali jste, že se Sculpture Line takto rozroste?
Zpočátku jsme neměli žádná velká očekávání. Věděli jsme, že uděláme jeden ročník a pak se ukáže, co dál. Ale netušili jsme, že to bude mít tak pozitivní hlasy. A to ze všech stran, nejen od veřejnosti, ale i od samotných umělců, vedení měst i partnerů.

Co je hlavním cílem festivalu?
Jedním z našich cílů je přiblížit díla současných umělců široké veřejnosti. Vytrhnout umění z galerií a přinést ho za lidmi do ulic, doslova jim ho postavit do cesty. A na druhou stranu tím, že na veřejná prostranství umísťujeme umělecká díla, tak se snažíme prostor kultivovat a rozvíjet. Chceme dát známým místům úplně nový rozměr. Běžnému člověku může připadat, že umístění soch je nahodilé, ale opak je pravdou. Spolupracujeme s urbanisty, architekty, kurátory, umělci. Na druhé straně pak stojí další lidé z měst a městských částí, kteří se tomu také intenzivně věnují.

sculpture-line-sochy-v-ulici-praha

Co bude dál?
Teď momentálně se snažím soustředit na letošní pátý ročník. Od začátku jsme ušli kus cesty, což potvrzuje i skutečnost, že jsme právě otevřeli sochařský park v Lucembursku. Úzce spolupracujeme s prestižním německým projektem NordArt. Přijde mi to až neuvěřitelné. Do budoucna chceme dále rozvíjet zahraniční část sochařské linky, budeme se také ještě více soustředit na kvalitu a na smysluplné propojení míst a děl.

Sculpture Line 2019

Sculpture Line pokračuje v tradici toho nejlepšího z minulých ročníků této mezinárodní a mezistátní přehlídky soch. Několik desítek instalací je k vidění v řadě českých a moravských měst od Prahy a Plzně přes Pardubice až po Ostravu či Olomouc. Veřejnost se může těšit na díla renomovaných českých i zahraničních sochařů, jako jsou například Michal Gabriel, Kurt Gebauer, Stefan Milkov, Lukáš Rais nebo Jaroslav Róna.

Sculpture Line v číslech

5 ročníků – 3 státy – 14 měst – 48 umělců – 137 instalací

www.sculptureline.cz

Text Lucie Čunderlíková

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,