Tipy WeTravel – Jedeme na vodu!

Pádlovat, spát v kempu, mít pruhované triko a s partou kamarádů vyrazit na některou z tuzemských řek. Každoročně směřují během léta stovky Čechů na vodu. Proč? Protože vodáctví je v Česku dlouhodobý fenomén. Jedete taky?

Rekreační vodní turistika by se dala v Česku zařadit mezi národní sporty. Počátky se datují do roku 1875 a na rozvoj vodáctví měli značný vliv skauti a trampové. Dnes se služby půjčoven a kempů stále rozšiřují, takže si stačí zamluvit loď, lístek na vlak, do batohu vzít spacák a vydat se „na vodu“.

Pokud jste viděli film Svatební cesta do Jiljí z roku 1983 od Hynka Bočana, pak můžete potvrdit, že splavit řeku dokáže skutečně každý. Nejen že jde o disciplínu, kterou si velmi rychle osvojí i člověk bez jakýchkoli zkušeností a každé věkové kategorie, ale stačí pro ni pouze nadšení a parťáci. V případě kajaku jede každý v lodi sám s oboustranným pádlem. V případě kánoe jde o týmovou práci dvou lidí. Klíčový je jak vodák na přídi, tedy takzvaný háček, který je obrazně řečeno pohonem lodi, tak kormidelník neboli zadák. Ten udává směr dle instrukcí háčka, který oznamuje, kde je kámen, mělčina či jiná nástraha řeky, na kterou se nesmí najet, aby se posádka lodi neotočila, ve vodáckém slangu tak zvaně „neudělala“.

Dalším faktorem vodáctví je utužování přátelských vztahů či navazování nových. Jde o týmovou akci, kdy se bez vzájemné důvěry v lodi neobejdete. Navíc své přátele poznáte v netradičním prostředí a mimo svou i jejich komfortní zónu. Přátelství, která vzniknou na vodě bývají většinou na celý život.

Dnes je vodáctví velmi pohodlnou a bezstarostnou aktivitou ve vztahu k vybavení a logistice. Díky tomu, že se z něho stala populární náplň letní dovolené řady Čechů, vzniklo podél splavných řek rozmanité zázemí služeb. Stačí si dostatečně dopředu, obzvláště letos, zamluvit v půjčovně daný počet kánoí, pádel, barelů, díky kterým vám osobní věci zůstanou v suchu, případně plovacích vest, a sdělit, kdy a kde si lodě vyzvednete a kdy a kde je vrátíte.

Dnes už nemusíte složitě přejíždět z místa na místo auty se zahrádkou či vlekem pro lodě, stejně tak jako není potřeba si s sebou vozit stan či jídlo. Zázemí kempů dnes nabízí ubytovací kapacity různých kategorií – od malých chatiček přes bungalovy až po pěkně vybavené apartmány. Každý kemp navíc disponuje různými stravovacími koncepty počínaje bufetem s jednoduchým občerstvením přes hospodu s rychlými hotovkami až po restaurace s á la carte menu. Ve většině případů jsou součástí umývárny a sprchové kouty s teplou vodou na žeton. Na internetu dnes nalezneme stovky odkazů na vodácké mapy, průvodce, doporučení a fóra. Samozřejmě také recenze, ale nejlepší je – jako u všeho jiného – vlastní zkušenost.

Aby se stala vodácká výprava tou správnou, zcela jistě k ní patří večerní táboráky, hraní na kytaru, pruhovaná trika a pozdrav ahój, kterým se vodáci výhradně zdraví. Mnoho Čechů si léto bez kempů a vodácké akce nedokáže vůbec představit a kdo to ještě nezažil, tak kdy jindy je ten správný čas na poznávání české krajiny z nového úhlu pohledu – z říční hladiny – než právě teď!

Nejčtenější v kategorii Travel

Aktuálně na českém webu

Vandals Marka Schovánka v Praze

       ·   22.09.2024
Pochází z Prahy. Dětství strávil v kanadském exilu, což zásadně formovalo jeho citlivost vzhledem k identitě a kulturnímu rozhraní. Dnes Mark Schovánek žije a tvoří střídavě v Berlíně a v Praze. 

Netušené zážitky na festivalu FALL v DOXu

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, bratři Quayové Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst či Josef Bolf jsou jen některé z osobností, které budou v příštích dnech moci potkat návštěvníci pražského Centra pro současné umění DOX.

České tóny Dvořákovy Prahy 

       ·   10.09.2024
„To byl nářez!“, prohlásil na konci koncertu pán sedící vedle mě. Stejné nadšení sdílel zaplněný sál pražského Rudolfina, ve kterém bouřlivý standing ovation nebral konce. Letošní Dvořákova Praha nemohla začít lépe.

Aktuálně na německém webu

Vandals von Marek Schovánek in Prag

       ·   22.09.2024
Marek Schovánek wurde in Prag geboren und verbrachte seine Kindheit mit seinen Eltern im kanadischen Exil, was seine Sensibilität für Fragen der Identität, des Exils und der kulturellen Schnittstellen grundlegend prägte. Heute lebt und arbeitet

Unerahnte Erlebnisse auf dem Fall-Festival in DOX

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, Gebrüder Quay, Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst oder Josef Bolf sind nur einige von vielen Persönlichkeiten, denen man in der kommenden Tagen im Zentrum für die Gegenwartskunst DOX in Prag

Festhalten und Erden 

       ·   02.09.2024
„Das Seil ist ein Anker“, behauptet die deutsche, in Barcelona lebende Trapeze-Künstlerin Vivian Friedrich. Zum Schluss des Prager Akrobatik-Zirkuses Letní Letná führte sie das Stück Kristall Bohème auf. Darin thematisiert sie ihre böhmischen Wurzeln.