V Galerii hlavního města Prahy můžete vidět zvuk

Jak zní piano rozebrané na malé kousky? Co je akustická ekologie? A jak vypadá duch Trabantu? To jsou otázky, které vás možná nikdy nenapadly. Po jejich zodpovězení na ně však ještě chvíli nezapomenete.  Jak zní piano rozebrané na malé kousky? Co je akustická ekologie? A jak vypadá duch Trabantu? To jsou otázky, které Vás možná nikdy nenapadly. Po jejich zodpovězení na ně však ještě chvíli nezapomenete.

Nejen to slibuje jedna z aktuálních výstav Galerie hlavního města Prahy „Zvuky Kódy Obrazy“: Akustický experiment ve vizuálním umění. Ta zachycuje vývoj propojení zvuku a obrazu, zkoumá limity jejich zobrazení i matematicko-fyzikální předpoklady vzniku těchto uměleckých děl.

kody-zvuky-obrazy-ghmp-vystava-praha-5

kody-zvuky-obrazy-ghmp-vystava-praha-4

Výstava začíná u avantgardy a u vědeckého pohledu na výtvarné umění, a proto nesmí chybět studie Františka Kupky ani kresby Aloise Bílka. S časovým vývojem se posouváme i v rámci expozice a dostáváme se k audiovizuálním kompozicím a objektům, k happeningům s hudebními nástroji i k důležité části celé výstavy – ke grafickým partiturám. Ty slouží k výtvarnému ztvárnění skladeb, k zachycení nových a nezvyklých zvuků, k vyjádření emocí i politických názorů.

kody-zvuky-obrazy-ghmp-vystava-praha-6

Mě osobně nejvíce oslovila současná tendence zvukového umění s názvem Acoustic Ecology. Jedná se o výtvarné projevy zabývající se vztahem ekosystémů a jejich zvukového prostředí, kterým se věnuje například Peter Cusack. Jeho Příběhy od Aralského jezera zprostředkovávají na první pohled velmi harmonický a uklidňující zážitek. Když nám však autor přiblíží kontext vzniku tohoto videa, způsobují spíše husí kůži a pocit podivné prázdnoty.

kody-zvuky-obrazy-ghmp-vystava-praha-2

„Zvuky Kódy Obrazy“ jsou interaktivním vhledem do zvukového umění a představují méně známé výtvarné tendence, které posouvají hranice vnímání umění opět o kousek dál. Třeba tím, že zprostředkovávají běžně neslyšitelné zvuky, které vydává samotná galerie.

kody-zvuky-obrazy-ghmp-vystava-praha-3

Výstavu můžete vidět do 13. října v jedinečných prostorách Domu U Kamenného zvonu. Návštěvu si lze zpříjemnit i sérií představení a akcí v rámci doprovodného programu Sonic Circuit.

kody-zvuky-obrazy-ghmp-vystava-praha-7

www.ghmp.cz/zvuky-kody-obrazy-akusticky-experiment-ve-vizualnim-umeni

Text Tereza Vacková

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Sjednocení Německa: Zaskočilo mnohé, nejen na Východě

Do konce 80. let minulého století mělo sjednocení Německa jediný historický význam: politické a administrativní sjednocení německých států do národního státu v roce 1871. Od 3. října 1990 se to změnilo – v ten den se Německá demokratická republika, založená roku 1949 komunisty, připojila ke Spolkové republice Německo. Završil se tak proces, v jehož úspěch ještě rok předtím věřil málokdo. Nečekaná byla především rychlost, s jakou se tak stalo.

Nejčtenější v kategorii Society