Kulturama: Skryté příběhy architektury míří do kin

Architektura v kontextu životního prostředí, komunitní bydlení i známé a méně známé ženy architektky. To je jen několik nosných bodů, které tvoří letošní devátý ročník festivalu Film a architektura.

That Far Corner: Frank Lloyd Wright In Los Angeles, foto: Artbound.

Festival věnovaný architektuře a urbanismu bude probíhat od 30. září do 7. října v Praze a na dalších více než třiceti místech v České republice a na Slovensku. Kromě dvaceti pečlivě vybraných snímků nabídne festival i navazující tematické debaty a uvede výjimečný projekt, který je věnován propojení architektury a hudby. Letošní podtitul Skryté příběhy navíc slibuje zajímavé otázky a problémy, které se s architekturou a urbanismem pojí. Jak citlivá může být architektura k životnímu a komunitnímu prostředí? Proč si již nemůžeme dovolit žít ve vlastních městech a kdo za to může? Co je pod povrchem veřejného prostoru, který máme dennodenně na očích? Festivalové filmy jsou vybrány tak, aby na tyto otázky našly uspokojující odpovědi.

„Souhrnný název Skryté příběhy vychází z přesvědčení, že je důležité představit nejen samotné stavby a urbanistické plány, ale především je zasadit do relevantních souvislostí a kontextu příběhů, které se rozvíjí na jejich pozadí, a podpořit tak srozumitelnost a přístupnost tématu architektury jako takového,“ říká k letošnímu ročníku dramaturgyně Martina Freitagová.

Ztracený architekt Ernst Wiesner.

Které filmy si nenechám ujít já?

Na prvním místě je pro mě určitě snímek That Far Corner: Frank Lloyd Wright In Los Angeles. Film o jednom z nejvýznamnějších architektů minulého století, jehož „organická architektura“ se vyznačovala propojením s okolním prostředím, přírodou i lidskostí, se zaměřuje na Wrightovy stavby, které realizoval během několika let strávených v Kalifornii. Kritici se shodují, že „film představuje stránku tohoto matadora architektury, kterou jste dosud neviděli.“ Snímek můžete vidět 4. října v kině Světozor.

Téma architektury v kontextu jejího bezprostředního okolí a komunity lidí, kteří ji následně využívají, je základním kamenem dokumentu Glenn Murcutt: Spirit of Place. V hlavní roli dokumentu je sám Murcutt, australský architekt a nositel architektonické Nobelovy ceny, jehož realizace mešity bez minaretu v Melbourne je vrcholem celého snímku. Ten můžete zhlédnout v kině Světozor 3. října.

Ženám architektkám je věnován například snímek City Dreamers, který sleduje čtyři silné příběhy inovativní architektury. Inspirativními tvářemi těchto příběhů jsou Phyllis Lambert – zakladatelka Kanadského centra architektury, Denise Scott Brown – renesanční architektka zaměřující se na městské plánování, Cornelia Hahn Oberlander – jedna z nejvýraznějších krajinářských architektek a Blanche Lemco van Ginkel – spoluautorka územního plánu pro Expo 67. Tyto dámy a jejich projekty můžete vidět 1. října v CAMPu.

Vizuálně krásný zážitek slibuje i filmové putování dílem Alvara Aalta a jeho ženy Aino, dalších významných osobností moderní architektury 20. století. Snímek Aalto přiblíží jejich vzájemný vztah i nelehkou cestu k ikonickým a odvážným budovám s organickými tvary, které jsou inspirací dodnes. Snímek bude uveden v kině Světozor 5. října a předcházet mu bude krátká přednáška teoretika designu a architektury Adama Štěcha.

Vzhledem k tomu, jak dobře je program festivalu sestaven, by se dalo takto jmenovat dál, až bychom se dostali ke všem dvaceti filmům. Protože je ale pohled na architekturu pro každého z nás zcela subjektivní záležitostí, bude nejlepší, když si svoje must-see snímky vyberete sami: PROGRAM FESTIVALU.

Rozhovor s dramaturgyní festivalu Martinou Freitagovou najdete zde.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

The dark rooms exhibition

       ·   25.04.2024
Berlín nikdy neodpočívá. V této metropoli se zdá, že mír a čas jsou jen privilegiem pro vyvolené. Ale existují i výjimky.

Z punkové princezny podnikatelkou

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn-Taxis, někdejší punková princezna s natupírovaným účesem a výstředním make-upem, dobývala v 80. letech minulého století titulní stránky nejen německého tisku. Po náhlé smrti manžela Johanna von Thurn-Taxise, s nímž má tři děti,

Aktuálně na německém webu

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač.