🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Die Duftwelt von Markéta Baňková: die Ausstellung in Prag und ihre Kollektion künstlerischer Parfüms
Parfumérství se začala věnovat před pěti lety. „Jen jsem chtěla vytvořit parfém, který jsem nemohla najít dokonce ani v niche obchodech. Takový, aby působil jako realita, ne jen jako parfém. S vysokým obsahem věrně vonících přírodních látek, které mají aromaterapeutický efekt a vliv na náladu. Bez zbytečné chemie, která je dnes nadužívána. S použitím látek, které se dnes i v niche parfémech používají vzácně. Prostě něco originálního a zároveň bez kompromisů, něco jiného, než znáte“, objasňuje Markéta začátky jejího nevšedního projektu. Výsledkem experimentování s rozmanitými ingrediencemi je série čtyř parfémů: Narcis Nocturne, Whispering Fields, Funky Machine a High to Lotus.
Aromatický svět minulosti
Jak voní podpalubí staré obchodní lodi ze 17. století, smyslná žena, ovčín nebo vesmír? To je možné zjistit na výstavě, která rekonstruuje pachovou scenérii minulosti. Přivoníte si k flakónům různých barev i velikostí, které nejenom svojí retro vizáží přenesou návštěvníka do textu inspirovaném knihou Plavčíci kapitána Bontekoea nizozemského spisovatele Johana Fabricia, kterou autorka četla v dětství a na níž výstavou volně navazuje. Krátké texty o lodi ztracené v bouři, neznámé krajině a vůni dobrodružství doprovází každou z voňavých nádob. „Prostřednictvím pachů se můžeme přenést do světa, který v posledních dvou stech letech nenápadně zmizel. Pryč jsou i její pamětníci. Dnes žijeme v jiném aromatickém časoprostoru. Pach výfukových plynů a dým z komínů jsou jeho součástí. Interiéry dotváří pach plastů a průmyslových výrobků, textilie a následně pokožka jsou cítit pracími přípravky“, zdůrazňuje Markéta Baňková a cituje provokativní výrok jedné známé americké parfumérky, že: „dnešní parfémy připomínají spíše čisticí prostředky“.
„Má pravdu v tom, že aromatický svět minulosti byl syrovější,“ dodává Markéta. „ Parfémy sloužily i pro prožitek, spirituální, léčebné a náboženské účely. Skrz pach půdy, zvířat, divoké přírody, zemědělství, čisté vody a vzduchu, dýmu z ohnišť ale i organického zápachu tlení byl člověk víc propojen s okolím. Čich pomáhal k přežití, hrál důležitou roli při sběračství a lovu. Stopa původního významu zůstala dodnes i v našem jazyce, příkladně v tvrzeních “ten mi nějak nevoní“, „nejde mi to pod nos“, „vyčenichala to“, „do všeho strká nos“, „vycítil příležitost“, „tahle záležitost smrdí“ a další“, konkretizuje česká parfumérka.
Část jejích aromatických uměleckých děl lze na výstavě zakoupit. Slouží výhradně pro umělecký zážitek, ne k aplikaci na kůži. Mimo ně jsou na aktuální výstavě k prodeji zmíněné čtyři parfémy umělčina niche parfumérského domu Space Fluid. Ostatně, samotným uměleckým zážitkem jsou přitom už i autorčiny ručně malované flakony jejích exkluzivních parfémů.
„Chtěla jsem ukázat, jak lze parfumérství dělat. Lidé totiž neznají, co je v tomto směru vůbec možné. Mnoho z mých přátel má parfémy spojeno dokonce s něčím negativním, agresivně chemickým, co je někdy i obtěžuje. Přesně pro ty je Space Fluid. Líbí se mi těmto kamarádům mé parfémy zkusmo strčit pod nos a sledovat jejich překvapenou reakci. Každý totiž říká, že je to něco úplně jiného, než dosud znal,“ dodává parfumérka.
Parfémy lze koupit také na eshopu www.spacefluid.com včetně série vzorečků v mini bonbónové krabiččce tak akorát do kabelky.
Více na https://www.spacefluid.com/, v aktuálním vydání N&N Czech-German Bookmag a na https://musoleum.cz/guest/marketa-bankova/