Provoněný svět Markéty Baňkové: Výstava v Praze a kolekce uměleckých parfémů

Vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze, experimentovala s net artem, je autorkou oceňovaných knih a popularizátorkou vědy. Nově se našla i ve parfumérství. Scenérii pachů a vůní představuje Markéta Baňková v čichoprostoru v pražském Musoleu Davida Černého. Vůně jejího parfumérského domu Space Fluid provoněly zcela nedávno i prostory Art & Event Point Černá labuť, kde tuto všestrannou osobnost hostil prosincový pražský Czech-German Salon.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Die Duftwelt von Markéta Baňková: die Ausstellung in Prag und ihre Kollektion künstlerischer Parfüms

Parfumérství se začala věnovat před pěti lety. „Jen jsem chtěla vytvořit parfém, který jsem nemohla najít dokonce ani v niche obchodech. Takový, aby působil jako realita, ne jen jako parfém. S vysokým obsahem věrně vonících přírodních látek, které mají aromaterapeutický efekt a vliv na náladu. Bez zbytečné chemie, která je dnes nadužívána. S použitím látek, které se dnes i v niche parfémech používají vzácně. Prostě něco originálního a zároveň bez kompromisů, něco jiného, než znáte“, objasňuje Markéta začátky jejího nevšedního projektu. Výsledkem experimentování s rozmanitými ingrediencemi je série čtyř parfémů: Narcis Nocturne, Whispering Fields, Funky Machine a High to Lotus.

Aromatický svět minulosti

Jak voní podpalubí staré obchodní lodi ze 17. století, smyslná žena, ovčín nebo vesmír? To je možné zjistit na výstavě, která rekonstruuje pachovou scenérii minulosti. Přivoníte si k flakónům různých barev i velikostí, které nejenom svojí retro vizáží přenesou návštěvníka do textu inspirovaném knihou Plavčíci kapitána Bontekoea nizozemského spisovatele Johana Fabricia, kterou autorka četla v dětství a na níž výstavou volně navazuje. Krátké texty o lodi ztracené v bouři, neznámé krajině a vůni dobrodružství doprovází každou z voňavých nádob. „Prostřednictvím pachů se můžeme přenést do světa, který v posledních dvou stech letech nenápadně zmizel. Pryč jsou i její pamětníci. Dnes žijeme v jiném aromatickém časoprostoru. Pach výfukových plynů a dým z komínů jsou jeho součástí. Interiéry dotváří pach plastů a průmyslových výrobků, textilie a následně pokožka jsou cítit pracími přípravky“, zdůrazňuje Markéta Baňková a cituje provokativní výrok jedné známé americké parfumérky, že: „dnešní parfémy připomínají spíše čisticí prostředky“.

Prezentace parfémů Space Fluid na Česko-Německém Salonu v Art & Event Point Černá labuť. Foto: Tomáš Železný

„Má pravdu v tom, že aromatický svět minulosti byl syrovější,“ dodává Markéta. „ Parfémy sloužily i pro prožitek, spirituální, léčebné a náboženské účely. Skrz pach půdy, zvířat, divoké přírody, zemědělství, čisté vody a vzduchu, dýmu z ohnišť ale i organického zápachu tlení byl člověk víc propojen s okolím. Čich pomáhal k přežití, hrál důležitou roli při sběračství a lovu. Stopa původního významu zůstala dodnes i v našem jazyce, příkladně v tvrzeních “ten mi nějak nevoní“, „nejde mi to pod nos“, „vyčenichala to“, „do všeho strká nos“, „vycítil příležitost“, „tahle záležitost smrdí“ a další“, konkretizuje česká parfumérka.

Část jejích aromatických uměleckých děl lze na výstavě zakoupit. Slouží výhradně pro umělecký zážitek, ne k aplikaci na kůži. Mimo ně jsou na aktuální výstavě k prodeji zmíněné čtyři parfémy umělčina niche parfumérského domu Space Fluid. Ostatně, samotným uměleckým zážitkem jsou přitom už i autorčiny ručně malované flakony jejích exkluzivních parfémů. 

„Chtěla jsem ukázat, jak lze parfumérství dělat. Lidé totiž neznají, co je v tomto směru vůbec možné. Mnoho z mých přátel má parfémy spojeno dokonce s něčím negativním, agresivně chemickým, co je někdy i obtěžuje. Přesně pro ty je Space Fluid. Líbí se mi těmto kamarádům mé parfémy zkusmo strčit pod nos a sledovat jejich překvapenou reakci. Každý totiž říká, že je to něco úplně jiného, než dosud znal,“ dodává parfumérka.

Parfémy lze koupit také na eshopu www.spacefluid.com včetně série vzorečků v mini bonbónové krabiččce tak akorát do kabelky.

Výstava A Scent Odyssey Markéty Baňkové v Musoleu Davida Černého v Praze probíhá do 31. 12. 2023.

Více na https://www.spacefluid.com/, v aktuálním vydání N&N Czech-German Bookmag a na https://musoleum.cz/guest/marketa-bankova/

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,