Vetřelci na Hluboké

Téma smrti, sexuality a technologií. A soška Oscara za vizuální efekty k filmu Vetřelec. Do 19. listopadu můžete v Hluboké nad Vltavou navštívit výjimečnou výstavu Proměny /Metamorphoses. Autorem děl je světově proslulý H. R. Giger.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Alien auf Hluboká

Mnozí považují jeho bizarní a temné umění za pohoršující. Přesto musí připustit, že Hans Rudi Giger dal světu novou, zcela specifickou formu uměleckého ztvárnění, včetně jeho přínosu pro sci-fi a horor. Považoval se za surrealistu, ostatní pak za ‚biomechanického surrealistu‘, který mezi sebou kombinoval mechanické (neživé) a organické (živé) formy. Výsledkem je hybrid člověka a stroje, jež evokuje mimozemšťana z planety, kde slunce nesvítí a stíny kvůli temnotě neexistují. Do značné míry jde o Gigerovo vyjádření osobní obavy z toho, kam spěje civilizace.

Inspirace Freudem a Kafkou

Pro kariéru švýcarského umělce byl Vetřelec zásadní. Nejen jako filmový počin, ale i dílo, kterým se celoživotně zabýval. Jako by mu našeptával, ovládal jej a strhával jeho myšlenky. Pro Gigera neexistovaly limity, tudíž ani strach, že je lze překročit. Křehkost ani emoce v jeho tvorbě nehledejte, protože je tam nenajdete. Pocítíte v ní neidentifikovatelný pocit ohrožení, podivný vnitřní klid a zároveň uspokojení. Dost možná přitom hraje roli umělcova celoživotní fascinace psychoanalýzou Siegmunda Freuda. Současně ale také obdivoval pražskou německojazyčnou literaturu, fascinoval ho magický svět Gustava Meyrinka a dílo Franze Kafky. Z Kafkovy světoznámé povídky Proměna vycházel v souboru svých kreseb, který dal název jeho současné výstavě Proměny / Metamorphoses.

Alšova jihočeská galerie zvládla instalaci obrazů i skulptur výborně. I přesto, že velmi intenzivně dávkuje obraz za obrazem, občas nedodržujeuznávanou diskrétní zónu, takže máte pocit, jako byste byli vtaženi do Gigerova díla. To vše ale na vlastní nebezpečí. 

Dalí a cesta do Ameriky

Hans Ruedi Giger se narodil ve švýcarském Churu v roce 1940. Vystudoval interiérový a průmyslový design na Uměleckoprůmyslové škole v Curychu, kde také žil a přitom experimentoval s různými výtvarnými technikami. A nejen s nimi. Možná i to je důvodem nočních můr, které se samozřejmě zrcadlí v jeho dílech. Pro jeho umělecké směřování jsou zásadní 70. léta, kdy se seznamuje se Salvadorem Dalím a podniká první cestu do Ameriky. Potkává režiséra Ridleyho Scotta, který je přesvědčený, že právě Giger musí dát předlohu jeho filmu Vetřelec. V roce 1980 získává Giger za vizuální efekty k tomuto dílu Oscara. Najednou o něm ví celý svět, a tím dveře k velkým výstavám i zakázkám. 

Giger zemřel v roce 2014 a stále je považován za největšího vizionáře 20. století. Pokud máte čas, zajeďte se do Alšovy jihočeské galerie v zámeckém areálu Hluboké nad Vltavou, abyste se o tom osobně přesvědčili. Na devíti stech metrech čtverečních uvidíte doposud největší Gigerovu výstavu, která byla realizovaná ve střední Evropě. 

Více na: ajg.cz/hrgiger/  

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,