Bookmag – novinky


Němčina – moje láska

Germanistka a kulturní redaktorka Lucie Pantazopoulou Drahoňovská vypráví o tom, co se stane, když „Husákovo dítě“ najde zalíbení v Goethově jazyce.

Na rakvičku ke hřbitovu

Za okny z jedné strany rušná ulice Greifswalder Strasse, z druhé strany vládne ticho hřbitova. Sedíme v kavárně Nonna Café & Co s její majitelkou, českou architektkou Annou Vohlídalovou a vyprávíme si o tomto zvláštním místě mezi světy živých a…

Čechoameričtí mecenáši oživují krásu moravských krojů

Manažerka Monika Vintrlíková žije v Atlantě, architektka a designérka Helena Dařbujánová střídavě v Praze a Hradci Králové a malérečka Marie Švirgová (1936-2022) žila v Lanž­hotu. Co je spojuje? (Nadační fond) Moravská krása.

Německý bojovník proti českému monopolu – Petr Hradil 

V Česku – na rozdíl od mnohých dalších zemí EU – zajišťuje sběr tříděného odpadu jediná firma. V Německu je jich hned deset. Tento nestandardní stav hodlá změnit Němec s českými kořeny podnikající v ČR Petr Hradil, výkonný ředitel startupové společnosti…

Veselin Vačkov: Zůstaneme si blízko?

Absolvent Oxfordu a Univerzity Karlovy Veselin Vačkov, který kromě češtiny a rodné bulharštiny ovládá čtyři další jazyky, se dívá na česko-německé soužití ze zajímavé perspektivy. Ředitel redakce Lido- vých novin, nejstaršího českého deníku, zažil zlatou éru němec- kého kapitálu v…

Joachim Gauck – filozof na trůně

Sedí ve své prezidentské kanceláři na Dorotheenstrasse. Soustředěně poslouchá, mluví klidně, váží odpovědi. Dvaaosmdesátiletý nestor německé politiky, do roku 2017 německý prezident, přezdívaný „lovec Stasi“ nebo také „německý Havel“. Rozhovor s Joachimem Gauckem je skutečný zážitek. Začíná onoho historického léta…

Šišky s mákem

Fotografka Kateřina Sýsová servíruje dortíky a další lahůdky

Mé dobré mravy

Mezi domovy, mezi stoly, mezi příbory, mezi džemy a polévkami vine se cesta Daniela Šmída, česko-německého milovníka etikety.

Image of  Wonder

Newyorský akademik Thomas Beachdel o jedné z nejvýraznějších českých vizuálních umělkyň Báře Prášilové, které nyní vychází kniha s názvem Circles.

Jakou zemi zdědím?

Německo chce vést zelenou revoluci v Evropě a Česko nechce zůstat pozadu. Ale co si myslí o klimatické krizi ti, kterých se nejvíc dotýká? Anna Müllerová, patnáctiletá studentka z Prahy, napsala pro N&N malou esej o jedné velké otázce.

Fabularium

Tam, kde děti Čechů v Berlíně oživují mateřský jazyk

Jak se z hippies stanou občané

Přední český (ale vlastně česko-německý) komentátor společenského dění a odborník na systemické konstelace Jan Bílý o svých letech v zemi, jež se (bohužel) snaží popřít všechno špatné.

NFT jako most do budoucnosti

O trendech na trhu s uměním a luxusem s Joëlle Rombou, ředitelkou berlínského zastoupení Sotheby’s

Naše zlatá budoucnost

Někdejší novinář a dnes šéf „šéf programu Českých center k předsednictví EU“ Tomáš Sacher si ve svém textu všímá toho, jakým směrem se Evropská unie vydala v poslední dekádě.

Válka mění internet

Česká republika je od července předsednickou zemí Evropské komise a její role na dalších šest měsíců významně vzroste. Klíčovou roli přitom bude hrát Věra Jourová jakožto místopředsedkyně Evropské komise a nejvýše postavený český politik v Bruselu. S N&N hovořila o…

Česká sezona v Drážďanech

Historik umění Jiří Fajt ve Státních uměleckých sbírkách Drážďany připravil největší akci českého umění v Evropě
Foto: archiv

Před Ruskem jsme varovali, ale Berlín to nechtěl slyšet

Často slýcháme, že jedním z důvodů pro Putinovo rozhodnutí zahájit svou “ruskou válku” byla skutečnost, že Západ ve svém hodnocení Ruska a jeho záměrů zanedbal historické zkušenosti Východu či spíše střední Evropy. Kdyby tomu bylo jinak a Západ by více…
1 2