WeTravel – Santiago de Chile

Po tříhodinovém přeletu z Patagonie do hlavního města Chile jsme se ubytovali v krásném hostelu La Casa Roja. Bylo to ubytování předělané z bývalého muzea, kde pod jednou střechou žilo kolem stovky lidí z celého světa.

Z doporučení ministerstva zahraničí jsme se dozvěděli, že ve městě panují nějaké protesty, kterým je potřeba se vyhýbat. Brzy jsme zjistili, že celé město je jedna velká demonstrace a uzavírka. Velké množství protestů s pravidelnými statisícovými či dokonce miliónovými účastmi, probíhalo především z důvodu nové ústavy, která měla vejít v platnost letos v dubnu (z důvodu koronavirové pandemie byla později odložena na neurčito). Všude po městě pak byly na každém metru vidět protivládní a protipolicejní nápisy. Právě bojůvky statisíců protestujících s policií jsou zde na denním pořádku.

Během prvního dne jsme žádnou zvláštní atmosféru nepociťovali, a mohli si tak v klidu projít centrum, které bylo živé a různorodé. Na hlavním náměstí Plaza de Armas, vedle sebe fungovali staříci hrající šachy, prostitutky, rodiny s dětmi, dealeři drog či hrstka turistů. Po shlédnutí centra jsme se vydali na jediný kopec ve městě, San Cristóbal, a z výšky mohli vidět, jak obrovské a rozlehlé toto město, ležící pod Andami, je.

Na druhý den jsme zažili poměrně nepříjemnou situaci. Sedíme na náměstí, hrajeme karty, a najednou vidíme, jak naším směrem nesourodě běží velký dav lidí. První, co mě napadlo bylo, že se jedná o nějaký teroristický útok. Během pár vteřin jsem se ale zorientoval a zjistil, že desítky lidí nahánějí obyčejného kapsáře, který byl evidentně přistižen při činu. K těmto lidem se postupně přidávaly další desítky až stovky lidí a po dopadení pachatele začalo bez nadsázky lynčování. Obrovský dav mlátil a kopal kapsáře po celém těle několik minut, a my jsme se raději z místa vzdálili. Jakkoliv může podobná situace znít neuvěřitelně, jako něco, co by se v Evropě nemohlo nikdy stát, je to právě kvůli nové ústavě, kdy se obyčejní lidé snaží žít “nově a slušně” a takovou žádají i novou ústavu. Jakékoliv rušivé elementy, jako byl právě kapsář, se kolektivně trestají. 

Další den jsme zažili několik protestů, kdy byly vidět zaparkované policejní antony, tanky, ve vzduchu cítit pepřový sprej, a kdy se ulice uzavíraly před nosem podle toho, kudy zrovna měl jít některý z pochodů. Bylo to vlastně poprvé za celou cestu, co jsme se necítili bezpečně. Sympatické bylo, že především starší lidé, kteří si všimli, že jsme turisté, nás varovali před protesty a radili, co nejdříve se dostat z centra.

Na poslední den, na který byl hlášený dosud největší protest, kdy mělo být v ulicích na 700 000 demonstrujících, jsme raději zvolili jiný program mimo město. A co může být v Chile lepšího než zajet na exkurzi do nějaké vinice?

Ve vinici Viňa Cousiňo Macul jsme strávili příjemné odpoledne s prohlídkou vinic, sklepů a samozřejmě ochutnávkou. Je nutno přiznat, že Chile a víno jde extrémně dobře dohromady.

Po 4 velmi zajímavých dnech jsme se vydali na letiště, kde nás letadlo přepravilo na sever Chile, do pouštního města Calama. V té době jsme ještě nevěděli, jak rychle budou opatření proti koronaviru postupovat, a že se do Santiaga za necelý týden vrátíme zpátky.

Nejčtenější v kategorii Travel

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,