WeTravel – Santiago de Chile

Po tříhodinovém přeletu z Patagonie do hlavního města Chile jsme se ubytovali v krásném hostelu La Casa Roja. Bylo to ubytování předělané z bývalého muzea, kde pod jednou střechou žilo kolem stovky lidí z celého světa.

Z doporučení ministerstva zahraničí jsme se dozvěděli, že ve městě panují nějaké protesty, kterým je potřeba se vyhýbat. Brzy jsme zjistili, že celé město je jedna velká demonstrace a uzavírka. Velké množství protestů s pravidelnými statisícovými či dokonce miliónovými účastmi, probíhalo především z důvodu nové ústavy, která měla vejít v platnost letos v dubnu (z důvodu koronavirové pandemie byla později odložena na neurčito). Všude po městě pak byly na každém metru vidět protivládní a protipolicejní nápisy. Právě bojůvky statisíců protestujících s policií jsou zde na denním pořádku.

Během prvního dne jsme žádnou zvláštní atmosféru nepociťovali, a mohli si tak v klidu projít centrum, které bylo živé a různorodé. Na hlavním náměstí Plaza de Armas, vedle sebe fungovali staříci hrající šachy, prostitutky, rodiny s dětmi, dealeři drog či hrstka turistů. Po shlédnutí centra jsme se vydali na jediný kopec ve městě, San Cristóbal, a z výšky mohli vidět, jak obrovské a rozlehlé toto město, ležící pod Andami, je.

Na druhý den jsme zažili poměrně nepříjemnou situaci. Sedíme na náměstí, hrajeme karty, a najednou vidíme, jak naším směrem nesourodě běží velký dav lidí. První, co mě napadlo bylo, že se jedná o nějaký teroristický útok. Během pár vteřin jsem se ale zorientoval a zjistil, že desítky lidí nahánějí obyčejného kapsáře, který byl evidentně přistižen při činu. K těmto lidem se postupně přidávaly další desítky až stovky lidí a po dopadení pachatele začalo bez nadsázky lynčování. Obrovský dav mlátil a kopal kapsáře po celém těle několik minut, a my jsme se raději z místa vzdálili. Jakkoliv může podobná situace znít neuvěřitelně, jako něco, co by se v Evropě nemohlo nikdy stát, je to právě kvůli nové ústavě, kdy se obyčejní lidé snaží žít “nově a slušně” a takovou žádají i novou ústavu. Jakékoliv rušivé elementy, jako byl právě kapsář, se kolektivně trestají. 

Další den jsme zažili několik protestů, kdy byly vidět zaparkované policejní antony, tanky, ve vzduchu cítit pepřový sprej, a kdy se ulice uzavíraly před nosem podle toho, kudy zrovna měl jít některý z pochodů. Bylo to vlastně poprvé za celou cestu, co jsme se necítili bezpečně. Sympatické bylo, že především starší lidé, kteří si všimli, že jsme turisté, nás varovali před protesty a radili, co nejdříve se dostat z centra.

Na poslední den, na který byl hlášený dosud největší protest, kdy mělo být v ulicích na 700 000 demonstrujících, jsme raději zvolili jiný program mimo město. A co může být v Chile lepšího než zajet na exkurzi do nějaké vinice?

Ve vinici Viňa Cousiňo Macul jsme strávili příjemné odpoledne s prohlídkou vinic, sklepů a samozřejmě ochutnávkou. Je nutno přiznat, že Chile a víno jde extrémně dobře dohromady.

Po 4 velmi zajímavých dnech jsme se vydali na letiště, kde nás letadlo přepravilo na sever Chile, do pouštního města Calama. V té době jsme ještě nevěděli, jak rychle budou opatření proti koronaviru postupovat, a že se do Santiaga za necelý týden vrátíme zpátky.

Nejčtenější v kategorii Travel

Aktuálně na českém webu

Vandals Marka Schovánka v Praze

       ·   22.09.2024
Pochází z Prahy. Dětství strávil v kanadském exilu, což zásadně formovalo jeho citlivost vzhledem k identitě a kulturnímu rozhraní. Dnes Mark Schovánek žije a tvoří střídavě v Berlíně a v Praze. 

Netušené zážitky na festivalu FALL v DOXu

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, bratři Quayové Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst či Josef Bolf jsou jen některé z osobností, které budou v příštích dnech moci potkat návštěvníci pražského Centra pro současné umění DOX.

České tóny Dvořákovy Prahy 

       ·   10.09.2024
„To byl nářez!“, prohlásil na konci koncertu pán sedící vedle mě. Stejné nadšení sdílel zaplněný sál pražského Rudolfina, ve kterém bouřlivý standing ovation nebral konce. Letošní Dvořákova Praha nemohla začít lépe.

Aktuálně na německém webu

Vandals von Marek Schovánek in Prag

       ·   22.09.2024
Marek Schovánek wurde in Prag geboren und verbrachte seine Kindheit mit seinen Eltern im kanadischen Exil, was seine Sensibilität für Fragen der Identität, des Exils und der kulturellen Schnittstellen grundlegend prägte. Heute lebt und arbeitet

Unerahnte Erlebnisse auf dem Fall-Festival in DOX

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, Gebrüder Quay, Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst oder Josef Bolf sind nur einige von vielen Persönlichkeiten, denen man in der kommenden Tagen im Zentrum für die Gegenwartskunst DOX in Prag

Festhalten und Erden 

       ·   02.09.2024
„Das Seil ist ein Anker“, behauptet die deutsche, in Barcelona lebende Trapeze-Künstlerin Vivian Friedrich. Zum Schluss des Prager Akrobatik-Zirkuses Letní Letná führte sie das Stück Kristall Bohème auf. Darin thematisiert sie ihre böhmischen Wurzeln.