Silvestr v Berlíně

5. 12. 2018

berlin-silvestr

Vyrazit do přírody
Být v přírodě nezávisle od toho, zda venku mrzne či praží slunce, to je pro Berlíňany stejnou samozřejmostí jako dýchání. A jestliže v metropoli mrzne pár dní dostatečně, vycházka na zamrzlá jezera je tou největší radostí. Všichni, bez rozdílu věku, jezdí na bruslích, kloužou na sáňkách, setkávají se u stánku se svařeným vínem, znám i experty, kteří na Silvestra na ledě na jezerech grilují. Miluji tyto chvíle a pokaždé ráda sklouznu pohledem do zahrad soukromých vil, které normální smrtelník jinak vidět nemůže… leda v létě z loďky či paddelingu. Berlín na zasněžených jezerech v zimě; to ve mě pokaždé ožívají vzpomínky na ladovské obrázky.

Berliner Philharmoniker
Silvestrovský koncert Berlínských Filharmoniků patří ke tradici všech, kteří milují klasickou hudbu. Tentokráte bude stát za pultem největší berlínský maestro Daniel Barenboim osobně! Poprvé u filharmoniků vystoupil jako 21-letý sólista v roce 1964 a to byl začátek jeho fulminantní kariéry. Samozřejmě, že na tomto večeru nebude chybět Ravelovo úchvatné Bolero, jehož narkotizující hudba s téměř neslyšitelným rytmem bubnů zavede do závěrečné gigantické apoteózy všechny orchestrální nástroje.

Berliner-Philharmoniker-berlin-silvestr

Co s načatým večerem?
Existují dvě základní varianty — být pozván na Silvestrovskou párty nebo zajít do restaurace. Restaurace Golvet je vzdálena od Braniborské brány jen pár metrů. A tento hotspot má na Silvestra skutečně otevřeno. Buďte ohromeni vařením Björna Swansona a s nádherným výhledem na Potsdamer Platz a ohňostroj si připijte s těmi nejbližšími na šťastný nový rok.

berlin-silvestr-golvet
berlin-silvestr-golvet-2

Text Danuše Siering pro časopis Esence Foto Stefan Höderath